| AnaBonteanu a întrebat:

Am inteles ca bicarbonatul de sodiu este bun pentru albirea dintilor. M-am documentat pe mai multe site-uri si nu prea am inteles modul de utilizare. Ori pun putin bicarbonat pe periuta si ma spal o data si ma mai pot spala cu bicarbonat peste 10 zile. Ori am vazut ca pot pune putin bicarbonat pe vata si sa imi frec dintii cu acesta. Dar ceea ce n-am inteles eu este faptul ca ma spal o data si dupa aceea ma mai spal o data la 10 zile cu bicarbonat sau de doua ori pe saptamana. Si as vrea sa stiu care dintre variante este mai corecta, cea cu vata sau cea cu periuta.

Multumesc! Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu poate fi folosit pentru albirea dintilor, punandu-l pe periuta de dinti si frecandu-te ca atunci cand te speli cu pasta de dinti.
Poti folosi aceasta substanta pentru spalare timp de 10 zile, zilnic si apoi trebuie sa faci o pauza de minim 10 zile si daca mai este nevoie i-l mai poti folosi, din cand in cand.
Daca ai obtinut rezultatul dorit atunci poti sa te speli cu aceasta pasta de dinti: "colgate herbal white with baking soda", care are de asemenea rolul de a albi dintii.
Un gand bun si multa sanatate.

| AnaBonteanu explică (pentru mariana):

Multumesc mult! Deci timp de 10 zile, zilnic sa ma spal cu bicarbonat, dupa care o pauza de minim 10 zile, dupa care revin la rutina zilnica cu pasta de dinti?

6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Da aceasta ar fi o solutie rapida de albire naturala a dintilor. Succes.

| AnaBonteanu explică (pentru mariana):

Ma scuzati...o pauza ..adica nu ma mai spal pe dinti 10 zile?

mariana
| mariana a răspuns:

Bineinteles ca te speli pe dinti, zilnic, de cel putin 2 ori insa, doar cu pasta de dinti. Spalatul pe dinti cu bicarbonat poti sa-l faci doar o data pe zi, iar celelalte spalari le faci cu pasta de dinti pe care o preferi si aceasta timp de 10 zile. Eu obisnuiesc sa ma spal pe dinti cu bicarbonat seara, inainte de culcare.
Poti sa te speli si din doua in doua zile, cum vrei tu, nu este batut in cuie programul insa, sa nu prelungesti mai mult de 10 zile in total si apoi faci o pauza si poti relua dupa o perioada de timp.Bicarbonatul are si alt rol ca, alcalinizeaza cavitatea bucala si atunci nu este afectat smaltul dintilor.
Un gand bun si multa sanatate.

| AnaBonteanu explică (pentru mariana):

Am inteles! Multumesc mult! happy

| danyel2012 a răspuns:

Cea cu o data la 10 zile sa te speli pe dinti cu bicarbonat, iar in celelalte sa te speli cu pasta de dinti si nu uita sa schimbi periuta o data la 3 luni