| SPGHD a întrebat:

Salut!
Am mai multe întrebări legate de fimoză și vreau niște răspunsuri serioase.

Vreau să stiu dacă fimoza influențează creșterea penisului.

Este târziu dacă mă operez la vârsta de 15 ani?

Dacă mă operez voi mai putea face copi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, fimoza influenetaza cresterae pensiului
Penisul creste pana la varsta de 16 ani, cand isi inceteaza cresterea, chiar daca tu mai poti creste in inaltime pana la 18 au 20 de ani.
Urgent la UROLOG daca vrei sa te oprezi de fimoza, fiindca mai ai 1 an si ramai cu masura care o ai acum, in pantaloni.

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Violleta2022):

Parca ti-am trimis niste linkuri unde arata clar ca poate creste pana la 21 ani le mai trimit odata eu sunt unul din cazurile astea a crescut 1.5 dupa 19 ani pana la 20 si poate mai creste sunt si cazuri foarte rare care si dupa 21 poate mai creste
Https://www.verywellhealth.com/at-what-age-does-penis-growth-begin-2328507
Https://www.medicalnewstoday.com/articles/326426

| SPGHD explică (pentru Violleta2022):

Este necesar să fiu însoți de un părinte?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SPGHD):

Da, preferabil tatal, ca sa poata semna ca este de acord cu mica inteventie chirurgicala.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1,2 du-te la un medic, cine știe ce probleme ai!

3 da