| CotrutaStefan a întrebat:

Am o mica intrebare, deci in timpul ciclului menstrual e posibil sa ai greturi si sa-ti apsenteze gustul de mancare? Sau mai degraba e posibila sarcina? Va rog sa ma ajutati happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Pai, ai spus ciclu menstrual, asta inseamna perioada dintre menstruatii, nu menstruatia in sine. E posibil sa ai aceste simptome de sarcina si in timpul menstruatie, nu e o regula fixa sa nu ai menstruatie daca esti insarcinata, sunt unele deraglari hormonale care impedica stoparea menstrautiei.
Deci poti sa ai acele simptome de sarcina, dar e mai rar ( daca esti insarcnata) si in perioada menstruatie, dar nu e batut in cuie asta, cum am spus, poti sa ai si probleme cu stomacul.
De aceea e bine sa vezi care e cauza la un medic sau ginecolog.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
daca stii ca ai facut sex neprotejat, este posibil sa poti saramai insarcinata, dar greturile pot sa indice si o probleme cu stomacul.
Sfatul meu e sa iti faci un test de sarcina dupa 14 zile de la ultima partida de sex, pentru a confirma sau infirma sarcina, si protejeaza-te data viitoare cum trebuie.

| CotrutaStefan explică:

Nu-i problema daca is insarcinata, chestia e daca e posibil in timpul ciclului sa fie aceste semne de sarcina?

| LaLaura a răspuns (pentru CotrutaStefan):

Pai, ai spus ciclu menstrual, asta inseamna perioada dintre menstruatii, nu menstruatia in sine. E posibil sa ai aceste simptome de sarcina si in timpul menstruatie, nu e o regula fixa sa nu ai menstruatie daca esti insarcinata, sunt unele deraglari hormonale care impedica stoparea menstrautiei.
Deci poti sa ai acele simptome de sarcina, dar e mai rar ( daca esti insarcnata) si in perioada menstruatie, dar nu e batut in cuie asta, cum am spus, poti sa ai si probleme cu stomacul.
De aceea e bine sa vezi care e cauza la un medic sau ginecolog.

| CotrutaStefan explică:

Mersi mult pentru ajutor.

| LaLaura a răspuns (pentru CotrutaStefan):

Nu ai pentru ce.