| RoxanaCher a întrebat:

Am o problema! Cand am aflat ca a murit bunicul meu(acum vreo 7 luni) m-am speriat foarte tare! A fost prima inmormantare la care am fost si totul mi s-a parut foarte ciudat si eram foarte speriata! De atunci mi-au ramas cateva imagini de acolo! Atmosfera aceea foarte trista, felul cum toata lumea se strangea si plangea mi s-a parut foarte ciudat! Stiu ca asa este normal, dar eu niciodata nu vazusem asa ceva si nu am dormit cam 3 nopti si inca imi este frica sa merg la tara! Incerc sa nu ma mai gandesc la asta, dar nu pot! Fara sa vreau imi vin toate acele imagini in minte! Cateodata am si cosmaruri cu mai multi membrii din familie! Nu stiu cum sa scap de asta! Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

happyMajoritatea cei care am trecut prin astfel de durere, am trait exact aceleasi momente ca tine:teama de a revedea acele locuri, teama de moarte, cosmaruri si o infinita tristete.Gandeste-te ca nu esti singura care simti acest lucru.
Ca sa scapi de probleme trebuie sa le infrunti.Eu ti-as recomanda sa mergi la bunici, sa discuti mai des cu parintii sau rudele apropiate despre ce simti, sa plangi chiar cand simti nevoia si sa iti spui ca asta e viata, nu putem da timpul inapoi.Gandeste-te la momentele placute petrecute la bunici si chiar incearca sa mergi mai des ca de obicei.Imaginea ta despre casa bunicilor este acum una eronata(vezi doar durere, teama si suferinta)dar nu e asa.
Cu putin efort, ai sa treci peste aceste momente iar daca ele persista incearca sa vorbesti si cu psihologul scolii! O sa fie bine!happy

mira
| mira a răspuns:

Daca se poate, roga-i pe ai tai sa schimbe infatisarea camerelor, culoarea peretilor.

| BRG a răspuns:

Sărut mîna rogă-te lui Dumnezeu doar el te poate ajuta.

| shalimar a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Spune-i de ce esti speriata, si rog-o sa iti explice din nou traditiile pentru inmormantari. Vorbeste deschis cu ea si explica-i ca ai cosmaruri, iar ea te va ajuta cum poate mai bine. Iar cand te intorci la tara, evita camera unde s-a tinut preiveghiul. Cel putin cateva zile.Intra pentru prima data cu un adult, apoi intri pentru 3 secunde singurica, 5 secunde, un minut, cresti perioada de timp treptat, pana vei realiza ca nu ai de ce sa iti fie frica.

| MoreTime a răspuns:

Cu timpul vor trece toate, amintirile dispar, odata cu tristetea care o aveai in momentul in care a murit bunicul tau. Incearca doar sa eviti a te gandi la asta, cand iti trece prin minte o imagine ca aceea incearca sa te gandesti la altceva sau incearca sa faci ceva, in asa fel incat sa nu te mai gandesti la el.

| ~ вα∂ вσу ~ a răspuns:

Mergi la un psiholog happy. Singura nu cred ca poti rezolva asta

Bafta

| Aicilef a răspuns:

Nu te mai gandi la asta ocupandu'ti timpul cu altceva, citeshte o carte buna sau asculta o melodie veselahappyBafta!

| crezyzuzu a răspuns:

Stiu cum esadca si eu tot la mormantarea bunicului meu am fost prima oarasadsi era mai o atmosfera trista dar trebuie sa te gandesti ca viata merge inainte indiferent si sa te gandesti cand ajungi la tara la toate momentele frumoase petrecutre acolohappy

| rocs_3671 a răspuns:

Vorbeste cu pdihologul scolii sau cu cineva apropiat tie. Spunanad tot ce ai pe sulfet vei mai uita de aceasta problema.Probabil e ceva care te-a marcat. Dar mergi mai departe. Ocupa-ti timpul cu activitati distractive.

| JustMe_6941 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la amintiri frumoase de la tara.Nu te mai gandi la inmormantarea bunicului tau (condoleante)
Sau gandeste-te la amintirile frumoase petrecute cu bunicul tau sau la ce iti place tie cel mai mult...