| alexrock16 a întrebat:

Am o problema la degetul mare de la picior. Cam de vreo 2 ani... Cam odata la 6 luni ( parca ar fi o chestie programata ) se intampla ceva nasol. Mi se incarneaza unghia. Eu cred ca am reusit de data asta sa scot coltul fiindca am actionat destul de repede, ca sa zic asa. Adica imediat cum am simtit ca ma doare degetul si cum am vazut ca incepe sa se inflameze putin am incercat sa scot coltul. Si cred ca l-am scos. Insa este o alta problema. Degetul a ramas inflamat si ma doare, plus ca exista si puroi/infectie acolo. Ce ma fac? Am zis la nervi ca daca mi se mai intampla chestia asta o sa imi amputez degetul. Si pana la urma cred ca o sa fac asta fiindca este prea sacaitor laughing. Serios acum. Ce as putea face in privinta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ar fi bine ca inainte de pansament, fa o baie calda de picioare intr-un lighean cu apa calda si dizolvi o mana de sare iodata! Se va dezinfecta, dar sa speli bine!

| WhiteLife a răspuns:

Te duci la farmacie si cumperi Metosept si comprese sterile si te bandajezi peste noapte. Te sfatuiesc sa lasi coltul sa creasca peste, sa lasi unghia mare. Unghiile se taie intotdeauna drept, si nu in forma de semicerc. Daca tai colturile mai mici vor avea tendinta sa se bage ma adanc in piele. Incearca sa folosesti pantofi care nu te strang, mai lati, sosete din bumbac, sa ai picioarele curate. Daca iti tai unghia tot asa o s-o trebuiasca s-o urmaresti, sa vezi cand creste. Las-o mai mare, sa ajunga pana la sfarsitul degetului si o tai atat cat sa nu te deranjeze la papuci. Si daca te duci si iti cauti papuci si ai unghia mare e mai bine, pentru ca vei lua ceva mai lat. Daca e chiar atat de grav, du-te la medicul de familie, el iti va taia unghia din carne, dar te va da cu anestezic si dezinfectant. Bineinteles ca va mai trebui sa te duci dupa ce va creste.