| gladiatoru5000 a întrebat:

am 3 saptamani de cand mi-a scos unghia de la degetul mic de la picior ca am avut infectie, pot alerga, juca fotbal, zic in general miscare? ...Precizez ca mi se pune o coaja cred ca e unghia care se reface.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Vio199 a răspuns:

Pentru refacerea mai rapida a locului de unde a fost scoasa unghia, trebuie de 2 ori pe zi apa oxigenata + rivanol/betadina, apoi bandajat dar nu strans pentru a nu opri circulatia sangelui. Fa chestia asta o saptamana. Ti se va inchide zona, nu va mai fi predispusa la infectie si o sa poti face din nou miscare si jocuri mai solicitante. Insa trebuie sa iti cumperi un deodorizant dezinfectant pentru pantofi, gasesti aproape oriunde, si iti dai in pantofi pentru a proteja piciorul pana la refacerea completa, deoarece transpiratia si caldura e un mediu perfect de dezvoltare a microbilor si a bacterilor.

| Sofer a răspuns:

Bandajezi degetul si cred ca poti juca linistit fotbal sau sa alergi. Daca nu te doare e ok.

| gladiatoru5000 explică (pentru Sofer):

L-am avut bandajat 2 sapt ..asa a zis doctorul si sa il la aer liber dupa