| Just4Joker a întrebat:

Am o problema. Mi-am ras acum 3 zile parul pubian deoarece era cam des si ma incomoda. Acum ma incomodeaza mai rau, deoarece mi-au aparut niste "bubite" (sau cosuri) rosii.
Nu pot sa vizitez un medic sau sa iau ceva de la farmacie, fiindca ar fi cam penibil. Am 14 ani.
Eu cred ca e de la lama de ras, ca am facut o iritatie sau o infectie. Dar e ceva grav? Mi-au aparut destul de multe si se extind din cate vad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Da este o iritatie mai ales ca zona respectiva este zona sensibila si aceste iritatii le faci la firul de par pe masura ce creste sad. Cum scapi de ele, folosind un chilot din bumbac si bun si totodata sa nu poti blugi momentan ca nu lasa sa respiri.
Igiena este si ea importanta dar asta tine de tine.

| Just4Joker explică (pentru MeConstantine):

Multumesc frumos.
Nu doar tie, tuturor celor care m-au ajutat.

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Spalaturi cu ceai de galbenele si obligatoriu lenjerie de bumbac!

| AnemonaP a răspuns:

Buna,de disparut vor disparea, dar nu mai face prostia asta.Tu suferi.Lasa lama de ras, aduce numai bune, cosuri, iritatii...Nu m-am epilat niciodata cu lama in poza pubiana, si nici nu voi incerca, incearca sa nu te mai epilezi cu lama, sau deloc.Inteleg ca este incomod, dar gaseste alta solutie, epilator, altceva, salon.

| Just4Joker explică (pentru AnemonaP):

Sa ma duc la salon, ca baiat, sa ma epileze o fata?
Suna cam ciudat.

| AnemonaP a răspuns:

Oo doamnerolling on the floor, scuze, nu stiam ca esti baiat.

| Just4Joker explică (pentru AnemonaP):

Baietii nu-si rad parul pubian, sau de ce ai crezut asta? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Fa un tratament local cu betadina solutie, in doua aplicatii zilnice, iar dupa ce se usuca, aplica Fucidin crema si maseaza bine sa intre in piele. Daca lucrurile nu se remediaza, mergi la un dermatolog.
Te pup!

| LadyDy01 a răspuns:

Stai linistit/a nu este absolut nimic grav.In cateva zile vor disparea.♥

| ion933 a răspuns:

Nu e nimic grav dar de acum foloseste masina de tunshappy

| sonyaandreea9292 a răspuns:

Buna, nu e nimic grav, te-ai iritat, o sa iti treaca in cateva zile, ai grija si ce lenjerie folosesti, sa nu fie sintetica, poarta din bumbac pana trece si sa nu fie nici prea stramta, si poti sa te dai cu crema de galbenele, e 4lei una la farmacie si e buna, eu ma mai irit cateodata de la ceara si tot crema de galbenele folosesc.