| Daniel_George_1997_w08X a întrebat:

Salut, am o problema(poate ca unii o sa ma creada prost sau retardat etc). Acum 3 saptamani am dat cu pumnul intr-un gard de beton(motivul a fost sa ma calmez sa nu il bat pe un destept care m-a provocat bagandu-mi mana in gat). Ideea e ca mi s-a umflat mana dreapta la osul de la degetul mijlociu(cel din stanga inelarului) si am fost la medic, am luat o saptamana tratamentul(nurofen, diclac si niste pastile ) o saptamana m-au tinut pastilele pana le-am consumat pe toate). Umflatura de pe partea dreapta a mainii a disparut dar osul cand strang pumnul are cred ca mult sange in el. Cum as putea sa dezumflu umflatura? (E prima data cand patesc asta) a da si tin sa precizez ca doctora cand mi-a spus sa nu fortez mana, am carat niste galeti cu apa (sunt de la tara si e normal sa am apa in casa de baut). Acum mana nu ma doare daca strang sau car ceva greu ci doar daca ating de umflatura sau dau in ea gen. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai asteapta putin sau mergi la medic sa vezi daca mai e ceva de facut

| Daniel_George_1997_w08X explică (pentru mgtow):

Ok, multumesc de raspuns, mai astept si altele (practic fotbal si nuprea am stare si mda.)

| Începătorul988 a răspuns:

Ai un hematom. Se poate rezolva doar prin operatie.

| kopli a răspuns:

Nurofen, diclac si alte prostii, ti le-a dat ca sa nu simti durerea. Iar vindecarea au lasat-o in seama organismului.
Mergi inapoi la medic pentru umflatura aia, sa nu faci ceva complicatii.

| IerurașDeCiocolataAlba a răspuns:

Salut, si eu am avut problema ta... Am iesit cu baietii la fotbal si din greseala mi-a dat cineva cu minge in deget si mi-s-a umflat, dar eu am pus o compresa cu gheata in locul respectiv si dupa am fost la medic. El mi-a dat niste pastile Antiinflamatoare si ceva de durere, totul bine pana a inceput sa ma doara din ce in ce mai tare, Am fost iar la Doctor si mi-a spus sa incerc sa il misc (Nu trebuie Fortat) Si dupa cam vreo 3-4 mi-a trecut, Bineinteles ca am continuat tratamentul cu antiinflamatoare si cu niste comprese de gheata rece! Asta a fost in cazul meu nu stiu cum se comporta degetul tau! Daca crezi ca nu are afect poti cauta pe Net sunt multe Articole! Bafta!

| Daniel_George_1997_w08X explică:

Da frate, asteptam un raspuns despre unflatura nu un destept care mi impune mie ca vezi doamne daca dai cu pumnul esti retardat si nu stiu ce. vezi ca pana si tu daca ti ar baga mana in gat un "smecher" si ti ar face vant ce ai face? Ai intoarce obrazul si i ai spune "dai!"? Si chiar daca m as calma si fara pumni odata si odata tot rabufnesti ...vai da ce inteligenti am ajuns doamne. Plus ca eu am o situatie familiala chiar proasta, maica mea m-a parasit la 11 luni si taica miu e un boschet. Merge la munca 3 zile pe saptamana din 5, 6 cate trebuie sa fie la munca. nu mai zic nimic csf e usor sa raspunzi si sa judeci fara sa cunosti.

| JackR a răspuns (pentru Daniel_George_1997_w08X):

Sincer, imi pare rau pentru ca ai o situatie nasoala. Dar realitate este ca viata nu este usoara si tu nu esti singurul. Te-ai intrebat cu ar fi daca toti ar reactiona ca tine? Ar fi numai garduri rupte si pumni umflati.