| AmN a întrebat:

Salut.Am si eu nevoie de o parere...De ceva vreme pot spune ca nu am chef de nimic.Ma simt stresata, nimeni nu ma intelege...sunt obosita tot timpul,iar uneori abia pot zambi. Uneori sunt trista fara motiv parca nu stiu sa ma mai bucur de nimic.M-am gandit ca as putea avea vreo depresie, deoarece sunt acel gen de persoana care pune la suflet orice fleac.Nu stiu deja am inceput sa am cateva certi cu parintii deoarece imi inteleg gresit starea.M-am gandit ca poate este efectul fenomenului adolescenta dar nu stiu ce sa zic. Uneori as avea nevoie sa ma descarc unei persoane dar parca nimeni nu este capabil sa-mi inteleaga starea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Stiu cum te simti, si nu stiu daca este vorba de adolescenta, eu ma simt asa de la 8 ani, am 17 acum, si inca nu mi-a trecut, ba chiar e mai rau, sunt izolat de lume, nu-mi place sa vorbesc cu cineva, prefer sa fiu singur, si multe alte lucruri de genul.
Ideea e ca exista persoane care te inteleg, poate nu spun prea multe aici, si n-o sa te conving, dar te inteleg foarte bine, tinand cont ca am trecut, si inca trec zilnic prin asa ceva.
Ce trebuie sa faci tu?
Nimic, nu prea poti face nimic. Stresata o sa tot fi, pentru ca o sa continui sa cauti ceva care sa-ti placa, sa te faca sa te simti bine, si te faca fericita, si asta este un proces destul de stresant, tinand cont ca nu gasesti usor acel ceva.
Obosita, asta nu stiu ce sa-ti zic, eu unul sunt obosit mereu, da-mi un pat si o perna, si dorm non-stop daca ma lasi, si daca faci liniste.
Tristetea, stiu cum e, sunt trist mereu, si nimeni nu a reusit sa ma faca sau sa ma vada 100% fericit, si nu stiu daca o sa poata cineva, am momente in care ma apuca degeaba, si altele in care un simplu gest al unei persoane ma poate face sa intru intr-o depresie grava, desii sunt o persoana destul de indiferenta, si nu dau doi lei pe oameni.
Sunt multe altele de spus, dar nu o sa le spun aici, pentru ca nu am timp, mi-ar trebui mult timp sa stau sa-ti povestesc totul despre mine, si nici atunci nu ma vei cunoaste in totalitate.
Daca ai nevoie de ceva, imi poti da mesaj privat, nu sunt nici genul care sa caute o relatie, si nici genul care sa vrea sa vorbeasca cu fete, sunt aici sa ajut, nu pentru ca-mi pasa, sau alt motiv de genul, ci pentru ca ma plictisesc, cel putin asa e la majoritatea pe care-i ajut.
Te ajut, pentru ca te inteleg, daca vrei, bine, daca nu, mi-e indiferent, asa ca daca ai nevoie de ceva, dai mesaj privat, stiu prin ce treci, am trecut si inca trec si eu, deci te inteleg.

| AmN explică (pentru MenInShadow):

In primul rand vreau sa-ti multumesc ca ti-ai facut putin timp pentru problema mea, iar in al doilea rand vreau sa-ti spun ca wow exact asa ma simt...cred ca nici eu nu reuseam sa descriu mai bine...

| MenInShadow a răspuns (pentru AmN):

Nu e nevoie sa-mi multumesti, si ma bucur ca te pot intelege.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sertralina 50 mg/zi 6 luni si esti ca noua.

| mixxjim a răspuns:

Incearca si fa-ti niste analize, poate fi si o lipsa de minerale, poate fi si o problema hormonala. Dupa perioada asta de iarna, cand organismul nu este expus la soare si la aer curat, cand alimentatia e mai greoaie, apar tot felul de dezechilibre care ne fac sa ne simtim asa.

| SasNetRomania a răspuns:

E timpul sa mai lasi internetul si faceboul.
voi sunteti o generatie ratata, scuza-ma ca iti zic, dar zic la general nu tie.
trebuie sa iti faci prieteni noi de calitate, sa iesi pe afara, in weekenduri pe undeva, etc... nu doar la pc si scoala
cu descarcatu te ajut eu happy imi dai mesaj sa vad ce probleme ai ...imi pare rau sincer.
si cum ziceam.Trebuie sa iti gasesti o activitate, care sa iti ocupe timpul si sa fi fericita si multumita, tu stii ce iti place sa faci.

| AmN explică (pentru SasNetRomania):

Nu este vorba de internet.Nu petrec foarte mult timp la calculator ci pur si simplu simt ca nu ma intelege nimeni, ...degeaba imi gasesc o activitate se gaseste mereu cate o persoana care sa ma desconsidere, sa ma faca sa ma simt prost de persoana mea.Este ceva ciudat.Degeaba incerc sa-mi fac prieteni noi.Am mai incercat au avut nevoie de ajutor, l-am oferit si m-au umilit si nu numai prietenii.

| SasNetRomania a răspuns (pentru AmN):

Am inteles. nu ar trebui sa te uiti in jur ce zice X si Y. Veziti de activitatiile tale si viata ta. Daca si eu ma luam dupa unii si altii nu mai ajungeam nicaieriwinking! ai grija de tine.

| AmN explică (pentru SasNetRomania):

Multumesc frumos de sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa suferi de depresie(in special daca esti la anii adolescentei sau ai trecut prin unele momente triste in ultima perioada)-in acest caz ai nevoie sa stai de vorba cu un psiholog sau sa discuti deshis cu cineva!
De asemenea poti sa te confrunti cu astenia de primavara-multi oameni o resimp in aceast anotimp!
http://www.ziare.com/articole/astenie+primavara+simptome
sau si mai prosibil este ca din cauza lipsei din organism a unor compusi cum ar fi calciul, magneziul, fierul sa te simpti epuizat(a), nervos(a) si fara chef de viata.
Consult medicul de familie si acesta va putea sa te indrume mai departe daca este cazul(posibil spre o serie de analize-ca sa poata fi descoperita cauza si posibilile carente de vitamine)!
Insanatosire grabnica!
:)

| Anca2999 a răspuns:

Da, nu e nimic, te-a lovit boala adolescenta, cred ca sunt asa de cateva luni de zile laughing La modul ca mai rad sau zambesc cand vad cata prostie ii bate pe colegii mei. stai linistita gaseste-ti un scop si axeaza-ti totul pe el

| BBronco a răspuns:

Hmmm, ai nevoie de un partener de discutii, dar cineva de incredere, cineva care sa te asculte, sa te incalzeasca si sa te ajute cu cate o idee pe acolo, asta am devenit eu in ultima vreme... Un mijloc de descarcare... Da nu-i bai, aud chestii interesante si mai ales e frumos sa faci lumea sa zambeasca ( la fete ma refer ).

| Cristian_Bogdan_2001 a răspuns:

Te inteleg perfect sad si eu sunt asa

| hrfygghfyt4657jhgju a răspuns:

Nu esti singura si eu trec prin din astea si sunt baiat

| Cârnu_Răzvan_1995 a răspuns:

Mhm, da, adolescenta...NU. Nu e depresie, e doar o mica perioada pe care, da, ai nevoie sa o treci langa cineva. Din experienta, mai bine iti tai un picior decat sa alegi pe cineva la distanta. Adica, pentru numele zeilor, e cea mai mare prostie pe care poti sa o faci. N-oi avea eu ani intregi de vorbit, si nici nu-s trecut de liceu, dar singurul sfat pe care ti-l pot da, este sa te odihnesti si sa meditezi putin asupra problemelor. Daca nu-ti cade in cap solutia, gaseste pe cineva de incredere (prietena cea mai buna, CHIAR SI UN PARINTE, pentru ca rolul unui parinte este sa-si asculte si sa-si ajute copilul) care sa...iti ia practic toate gandurile, sa le filtreze si sa-ti dea anumite sfaturi. Cum ziceam, o persoana la distanta inrautateste situatia.

| AmN explică (pentru Cârnu_Răzvan_1995):

Multumesc.Am sa tin cont de raspunsul tau. happy