| cossmy a întrebat:

Salut, am si eu o problema. De vreo 3 zile tot am gaze si bolboroseli in burta, am scaun moale si nu compact, imprastiat si azi-noapte m-am trezit ca ma durea burta mai in dreapta, destul de tare. Ce pot sa am?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ai o problema la stomac sau poate fierea e deranjata(durere in partea dreapta sus). Daca dureaza de 3 zile deja ar trebui sa consulti medicul de familie.Pentru durerile de stomac, in special arsuri ar fi bun dicarbocalmul, daca fierea are probleme ti-as recomanda nospa(doar pentru a calma durerea) iar pentru diaree e foarte bun saprosanul. Ceaiurile de sunatoare si menta sunt foarte bune.
Insist insa, sa te vada medicul de familie care stie mai bine ce e de facut.Multa sanatate!

| andre999 a răspuns:

Probabil ai o infectie bacteriana cu bacilul coli sau o infectie cu enterovirusuri, sunt foarte frecvente vara, consulta un farmacist.

| dichi a răspuns:

Nimeni de aici nu iti poate spune concret ce ai. Dar e sigur ca ai o problema legata de intestinul gros. Incearca un produs de detoxifiere sau un consult rapid la medic. www.total-cleanse-colon.com

| georgianna a răspuns:

Depinde ce ai mancat.Scaunul moale(diaree)pe termen lung e o cauza de ingrijorare.Trebuie hidratare si atentie la ceea ce mananci.Espumisan e pentru asemenea probleme dar cel mai bine este sa descoperi adevarata problema si sa mergi la medic pentru a evita pe viitor.(poate e insoaltie, poate e o bacterie, indigestie... poate fi orice.corect este sa te vada un medic sa scapi de dubii)Sanatate multa!

| Luv you a răspuns:

Buna! Teai stricat l burtik...nu stiu ce poti sa faci

| cristiyana a răspuns:

Buna cossmy...pai bolboroselile alea din stomac sunt provocate de diferite lucruri. apa poate fi o cauza, sau mancarea. e posibil ca stomacul tau sa fie "deranjat". cu durerea in partea dreapta ce sa zic... e posibil sa ai apendicita, dar avand in vedere ca e ceva legat de stomac excludem varianta asta. sfatul meu e sa te duci la medic, o sa-ti dea niste pastile.eu de fiecare data cand ma durea burtica luam dicarbocalm, dar uh mai bine du-te la medic si o sa-ti dea el ce stie. popicy si sper sa fi fost de ajutor :*