| Chnss a întrebat:

De cateva saptamani ma balonez, dar de cateva zile chiar orice as manca si oricat de putin, ma balonez si simt in burta furnicaturi si zgomote, plus gaze si un pic de greață. Azi noapte m-am trezit cu crampe si bolboroseli ...Si deja nu mai am poftă de mâncare. Prima oară am zis ca as fi gravida, dar slabe sanse ( am avut o postatre pe tema asta acum 2 zile ), dar o sa mai fac un test mâine pentru ca deja azi noapte nu mai puteam adormi de gandurile pe aceasta tema. Alte simptome nu am. Poate fi de la faptul că zilele astea nu am băut destula apă si nu am consumat super, ciorbe etc, fiind sarbatorile? Am cam exagerat si cu dulciurile... Sau ar trebui sa iau toate astea ca simptomuri de sarcina? Sunt foarte panicata. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ca ar trebui sa mergi la medicul de familie care sa-ti dea trimitere la medicul de specialitate. Pe aici vei gasi doar o mana de maturi care n-au pregatire medicala si, oricum, n-ar putea da consultatii online. In rest sunt niste copii imaturi care se dau atoatestiutori si nu vei putea face nimic cu explicatiile lor.

| alinadianaaa a răspuns:

Un test de sarcina ai facut? Simptomele descrise mai sus se pot datora consumului e cresut de alimente bogate in grasimi.Incearca sa bei o cana de ceai de ghimbir care te va ajuta

| Chnss explică (pentru alinadianaaa):

Am făcut unul in timpul menstruatiei ( la o luna de la contactul sexual) si a iesit negativ, unul in dimineata de Craciun si a iesit a doua linie stramba si alba, nu roz( l-am considerat invalid) si unul azi de dimineata ce a fost negativ timp de 10 minute dar după 2-3 ore cand sa il arunc am observat ca a aprut a doua linie un pic " serpuita" si mai mai spre maroniu( dar timpul de citire trecand am zis ca acest rezultat e eronat după trecerea a 10 min si asa scrie si pe prospect.Acea linie putand fi de evaporare). Nu stiu ce să cred, dar ciclul mi-a venit luna aceasta si cred ca a trecut destul timp ca sa se poata vedea clar o sarcina pe test...Multumesc pentru raspuns!

| alinadianaaa a răspuns (pentru Chnss):

Daca dupa 10minute dupa efectuarea testului nu a iesit pozitiv inseamna ca nu esti insarcinata, testul dupa 15minute de la efectuare devine invalid.Pentru linistea ta mergi la un laborator de analize si fa-ti testul HCG care arata daca esti insarcinata,(costa circa 35-40lei)

| Chnss explică:

Mentionez ca menstruatia mi- a venit luna asta cu 2 zile intarziere ( mi s- a mai dereglat in ultimele 3 luni de la stres) si eu am aceasta frica sa nu fiu însărcinată si sa am ciclu peste sarcina pentru ca asa a patit o colega sau asa spune ea)si afland tarziu nu a mai avut ce face.

| Salontanul a răspuns (pentru Chnss):

Eu ti-am dat un raspuns care am crezut eu ca-i bine dupa o experienta de-o viata si (crede-ma) sunt de-o seama cu bunicul tau> tu ai considerat ca stii mai multe decat mine si, mai mult, sa mi-l evaluezi negativ desi cred ca nu te-am jignit si nici nu ti-am dat in cap. Daca tu asta crezi ca este o atitudine de om, ma cam indoiesc. Era bine daca nu il evaluai negativ. si gata. Nu te-am calcat in picioare ci ti-am dat un sfat. Dar asta este cu voi tinerii. Una-doua sariti la gatul omului. In aceste conditii ma voi feri sa-ti mai raspund vreo data la o intrebare.

| Chnss explică (pentru Salontanul):

Imi pare rau dar inca nu am evaluat niciun raspuns...Nu stiu despre ce vorbiti.

| Salontanul a răspuns (pentru Chnss):

Ai dreptate! Un individ care nici macar n-a raspuns la intrebare a dat eronat. Scuza-ma!