| BuLaNNNeL a întrebat:

Are ceva daca consum zilnic 1 litru de lapte combinat cu 100g de cacao, ma refer strict la consumul de cacao daca m-ar putea afecta in vreun fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In afara de a costa mult, nu prea vad ce ar dauna. Bineinteles, daca ai peste 18 ani, ca la adolescenti le face rau excesul de cafeina.

DonSavas bate ca de obicei campii ca ar dauna cacaua cu lapte.

Multi adulti au intoleranta la baut un litru de lapte pe zi.

| Donsavas a răspuns:

Combinația de cacao cu lapte nu este buna. Consuma le separat și nu bea chiar în fiecare zi pana la 1 litru de lapte, e cam mult. Ia ți calciul și din brânză, oua, cașcaval etc! Cacaua are și ea beneficii, dar nu când e pusă în lapte, ba chiar dăunează așa ca renunță la obiceiul ăsta!

| BuLaNNNeL explică (pentru Donsavas):

Am precizat in intrebare ca ma refer strict la cacao nu la lapte. Nu-l consum de prost, e o sursa de proteina destul de ieftina si accesibila, decat sa dau 2 milioane jumate pe suplimente mai bine investesc in alimentatie. Practic culturism si am nevoie de un raport de proteina destul de ridicat mergand pe un 1, 8-2g per kilogram. Nu puneam aceasta intrebare aici, de obicei imi culeg singur informatiile, dar de data aceasta nu am gasit mai nimic despre aceasta combinatie, despre care dvs spuneti ca nu este buna, deci, imi puteti oferi mai multe argumente?

| Donsavas a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Sunt articole contra care v ar putea servi argumentele, deci veți vedea și dezavantaje. Poate îl puteți combina cu altceva, dar nu cu lapte, chiar dacă este gustos, este totuși un obicei nesănătos.
Va mai luați proteine din carne sau aveți și alte alimente bogate în meniu?

| BuLaNNNeL explică (pentru Donsavas):

Nu, nu sunt vegetarian. Bineinteles ca-mi iau proteinele si din alte surse, dupa cum vedeti in raspunsuri date altui utilizator, consum si oua, carnuri. Repet, NU consum cacao pentru proteina (ma intereseaza proteina animala, dar nu refuz nimic) consum cacao in lapte pentru ca m-am saturat de laptele simplul, asa ii mai schimb gustul. Am ales sa consum laptele pentru ca e si ieftin si imi pot lua o cantitate destul de ok de proteina si nu oricum ci băundul. Beau 1l de lapte, mai bag niste cartofi cu peste la cuptor, un pilaf cu niste pui si deja am trecut de 130g de proteina pe zi. Vreau sa vad cateva pareri contra consumului de cacao caci ce am gasit eu nu-mi pare a reprezenta un pericol, de aceea am decis sa intreb aici. Repet a 2 a oara, ma intereseaza strict daca ar fi un pericol consumarea de cacao zilnic sau hai sa zicem ca mai fac un efort si mai beau cate o zi fara cacao happy. Nu de lapte, proteina sau orice altceva.

| Donsavas a răspuns:

Sau sunteți vegetarian? V ati raportat la cacao și nu are cantitatea necesara de proteine de care aveți nevoie nici macar cu lapte, la litru. Ce altceva mai consumați?

| Vaallyy999 a răspuns:

Nu, deloc, si eu consum cam 1 litru pe zi. Se zicea inainte despre lapte ca nu este bun in exces... Dar poti sa bei si mai mult de 1 litru pe zi, practic nu este asa de bine daca, sa zicem ca iei pastile de calciu, iei mai multe decat trebuie si bei si lapte, astfel, ceva in corp ar putea sa se infunde. Altfel in care ai putea sa exagerezi e sa bei mai mult de 150 de litrii de lapte pe zi, ceea ce este imposibil laughing. Deci concluzia este ca nu are nimic si pe deasupra este si bun ca bei lapte, noroc!

| BuLaNNNeL explică (pentru Vaallyy999):

Da, stiu, laughing inca sunt multi care cred ca daca consumi mai mult de 3 oua PE SAPTAMANA dai in nu stiu ce boli, creste colesterolul inclusiv doamna doctor din regiunea mea laughing pana am facut un set de analize complex si i l-am dat in bot sa vada. (Eu consum cam 12 intregi pe saptamana, asta nu-i nimic in comparatie cu altii care ajung si la un carton pe saptamana, dar bineinteles baietii sunt la alt nivel). Cum i-am explicat si lui donsavas, ma refeream la cacao nu la lapte, am cateva dubii si nu stiu daca sunt reale happy, tu ce zici?

| Vaallyy999 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ba e chiar bun cu cacao... Cacaoa are proteine, dar o pune in prostie in lapte de il faci negru laughing

| BuLaNNNeL explică (pentru Vaallyy999):

Pai tocmai de asta ii bag cacao, m-am cam scarbit sa-l beau simplu, asa il fac cremos si negru de zici ca-i zmoala rolling on the floor. De proteina ce sa zic are vreo 20-25 parca pe suta de grame, dar ma intereseaza mai mult proteina animala, dar nu refuz nimic happy.

| Artemis005 a răspuns:

Nu e ok si iti poate afecta sistemul digestic daca bei o cana cu lapte seara si dimineața e bine