| Ha0s a întrebat:

Salutare, exista vreo problema medicala sau pot pati ceva daca consum in fiecare zi 2-3 oua fierte la una dintre mese? Ma refer strict la consumul de oua nu si la restul alimentelor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de organism.
Cunosc pe cineva care baga si 15 oua pe zi 7 zile pe saptamana timp de 6 ani cat a lucrat la o ferma de gaini.Din punctul de vedere al medicilor trebuia sa fie mort de mult.Doar ca medicii au murit inaintea lui.

| Ha0s explică (pentru anonim_4396):

Mi-au dat lacrimile de la raslaughing Fund.rolling on the floor)))

19 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Nu e bine, iti suprasolicitezi organismul sa sintetizeze in exces nutrimentele din oua si poti avea probleme la ficat.

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Treaba e cu galbenusul,care e mai nociv,albusul nu are niciun efect negativ, apoi la orele tarzii iar nu e bine sa consumi oua, dauneaza la ficat, dar depinde si cu ce le asociezi, nu ai sa mananci doar oua.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreasfromMetallicA):

Serios? Dauneaza la ficat? DE CAND?

Si de cand e galbenusul nociv? E cea mai valoroasa parte din ou.

Alt copil mic care isi da si el cu parerea

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

Asteptam un raspuns de la tine laughing. Deci nu exista nici o problema. medicala? Oricum nu consum prea, 2 maxim 3 la o masa odata pe zi. Multumesc pentru raspuns.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

Sunt oua de tara sau oua din comert?

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

Cam 85% comert, mai consum si de la tara cand ajung pe la bunici.laughing

| AndreasfromMetallicA a răspuns (pentru Cosmin86):

Prietene,am citit intr-o carte de culturism, vezi cate oua mananca un culturist pe zi, 2 intregi adica albus+galbenus si 12 albusuri.varul lu maicamea, cand avea 18-20 de ani, manca cate 5 pe zi, aproape zilnic, acum la 45 de ani are ciroză, acum nu zic ca ouale i-a cauzat asta, dar nici sa facem abuz!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreasfromMetallicA):

S-a demonstrat ca daca sunt oua de tara, nu afecteaza cu nimic.

Si culturistii mananca foarte diferit, unii de altii, Arnold manca mult mai multe si acum la 65 de ani n-are ciroza sau altceva.

Exista si culturisti vegetarieni spre exemplu... sau care nu consuma oua deloc, deci cum spuneam : foarte diferit de la om la om.

Ideea e simpla : sunt oua DE TARA => mananci cate vrei, sunt oua din comert => mai bine le dai de pomana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

Cum sa mananci zilnic oua din comert?

Din comert mananci 2-3 oua pe saptamana.

Zilnic mananci DOAR de tara ( si care stii tu de ce gaini sunt facute ).

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

Ops.laughing De 3 saptamani mananc zilnic 2 oua fierte din comert. Cu ce as putea sa inlocuiesc doza de proteina din ele? Carne la fiecare masa. nu pot sa mananc. Si care e diferenta dintre ou de tara si ou de comert? Ambele sunt facute de gainilaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

Ma. 1 ou = 7 grame amarate de proteine.

Eu nu mananc oua pentru proteine, ci pentru vitamine, minerale, glucozamina si altele.

2 oua = 14 gr de proteina.

le poti lua dintr-un pumn de nuci spre exemplu.

Dintr-o bucata mica de branza, din 2 iaurturi, etc.

proteine nu gasesti doar in carne si oua. poti sa nu mananci DELOC CARNE si DELOC OUA si tot sa ai o gramada de proteine.

proteine mai gasesti in : nuci, migdale, caju, linte, naut, fasole, mazare, quinoa, branza ( si lactate in general )

Răspuns utilizator avertizat
| Ha0s explică:

Hm. Pai si baietii de trag la sala happy consuma cu cartoanele pentru proteine. Mai astept niste raspunsuri. Multumesc pentru raspunsurile voastre!

| MissUnkown2 a răspuns:

Sincer, nu mai stiu de ce, dar nu ai voie sa consumi oua de mai mult de 3 ori pe saptamana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MissUnkown2):

Daca nu stii de ce atunci taci, decat sa spui tampenii.

| Dididia101 a răspuns:

Salut! Eu nu cred ca poti pati ceva grav de la asta, dar tot nu e in regula pentru ca organismul are nevoie de mancare diversificata, plus ca risti sa faci o indigestie. Eu iti sugerez sa mananci oua mai rar si sa mananci combinat cu alte alimente. Funda? :*

| Ha0s explică (pentru Dididia101):

Pai combinate le mananc si doar 2 maxim 3 pe zi. Cred ca o sa mananc cam odata la 2 zile.laughing