| SkenWell a întrebat:

Are ceva daca vreau sa scot apendicita? Doctorii au spus ca nu este cazul dar tot ma doare in partea dreapta de vreo luna iar ultima data cand am fost la doctor adica ieri au spus ca doar este putin inflamat. Operatia de apendicita necesita anestezie totala sau locala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un singur lucru nu poti face: sa scoti apendicita. Apendicita este o boala. Scoti "apendicele" si boala dispare. ideea este ca e bine sa il scoti cat mai repede. eu n-am ascultat la vremea mea si era sa mor.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Salut! Eu nu inteleg de ce s-a inventat ca sa zic asa acest organ.E o prostie....bagam alti bani in buzunar la medici.Nu se întâmpla nimic daca o scoti, dar multi medici nu opereaza fara simptome clare (asa am fost si eu ca tine, era sa mor)si necesita anestezie generală happyDupă trebuie sa faci repaus, sa nu apara vre o hernie inghinala

| ziftode a răspuns (pentru Alexandruuu88):

Nu necesita anestezie generala, insa asta depinde de cat de grava e situatia, nu sunt doctor, insa eu am facut operatia cand eram mic si nu am avut decat anestezie partiala, insa intr-adevar sunt de acord ca ar trebui scoasa pereemtiv, e o imbecilitate sa stai cu un lucru in corp care poate erupe oricand, mai ales intr-un moment cand esti prea departe de orice spital, si din cauza caruia poti sa si mori

| Alexandruuu88 a răspuns (pentru ziftode):

E la atitudinea medicului faza cu anestezia....eu nu am vazut operatie de apendicită cu anestezie locala

| Taymoh a răspuns:

Si eu am avut apendicita, m-a durut foarte tare o saptamana, dar dupa m-a lasat durerea. Doctorii au crezut ca s-ar fi putut intampla altceva si nu aveau de gand sa ma opereze, dar mama a insistat si chiar s-a dovedit a fi apendicita. Eu zic sa te operezi, e cel mai bine.
Operatia de apendicita necesita anestezie totala apropo.

| SkenWell explică (pentru Taymoh):

Pai si daca o scot degeaba, dupa nu sunt alte riscuri?