| AndyOTAKU a întrebat:

Aseară pe la 3 noaptea m-am trezit brusc, parca eram intr-o paralizie, stăteam ridicat in fund si nu clipeam, nu ma mișcam, nu vorbeam, nu puteam sa ma controlez... Știam ce se întâmplă, dar nu puteam controla situația. Mama vorbea cu mine, dar nu puteam sa răspund, striga degeaba la mine...
Eu nu-mi amintesc aproape nimic, știu doar ca stăteam ridicat la 3 noaptea si nu făceam nimic, parca eram paralizat.Am uitat aproape tot ce s-a intamplat... Dimineata, mama mi-a zis tot ce s-a intamplat.
Ce credeți ca s-a întâmplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Answer17 a răspuns:

Esti probabil somnambula! Ia masuri, nu este ceva intamplator... corpul tau nu ar trebui sa faca lucruri in locul tau! Neaparat vorbeste cu un specialist, doar nu vrei sa te trezesti intr-o zi in alt colt al tarii happy No Joke! Am vazut o gramada de cazuri la stiri de oameni care s-au trezit in alte orase sau poti sa cazi intr-o groapa, intr-un lac sau alt ceva si sa-ti gaseasca cadavrul dupa luni bune... Take Care!

11 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Nici vorba de ce spun cei din inaintea mea.Pur si simplu ai suferit de o paralizie in timpul somnului.

Paralizia in timpul somnului poate sa intervina ori atunci cand adormi, ori pe masura ce te trezesti din somn. Pe masura ce adormi, corpul ti se relaxeaza incet, devii tot mai putin constient, astfel incat nu observi schimbarea. Totusi, daca ramai constient sau devii constient in timp ce adormi, s-ar putea sa observi ca nu poti sa te misti sau sa vorbesti.

In timpul somnului, corpul alterneaza intre starea REM si starea numita "miscarea non-rapida a ochilor" (NREM-non-rapid eye movement). Un ciclu de REM si NREM dureaza circa 90 de minute. Mai intai are loc faza de "miscare non-rapida a ochilor" care reprezinta circa 75% din intreaga perioada de somn. Atunci, corpul se relaxeaza si se reincarca cu energie. La finalul acestei prime perioade, somnul trece in stadiul de "miscare rapida a ochiului". Ochii ti se misca rapid si poti sa visezi, dar restul corpului iti ramane foarte relaxat. Muschii sunt "dezactivati" in timpul acestui stadiu al somnului. Daca devii constient inainte ca acest ciclu sa se incheie, poti sa observi ca nu poti sa te misti sau sa vorbesti.

Read more: http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html#ixzz32dGucK3y

Multa sanatate :-bd

Răspuns utilizator avertizat
| CaLyStuu a răspuns:

Fara glume acum, cred ca esti somnabula sau posedata laughing In primul caz nu prea am vreau tratament pentru asta, in al doilea caz, e bine sa faci o exorcitarewinking

| AndyOTAKU explică (pentru CaLyStuu):

Mah, nu stiu :\ S-a întâmplat, asta e clar.

| CaLyStuu a răspuns:

Alta solutie pentru ce ti se intampla nu gasesc, eu cred ca esti somnambul. Findca daca zici ca nu stii nimic, si nu auzeai nimic, e clar. Daca erai posedata, Doamne fereste, te apucai sa faci ceva rau, nu stiu. Asa nu cred. Si somnabulii nu se manifesta asa cum se manifesta in desene.

| Loker a răspuns:

Am vazut un documentar pe Discovery despre asta. Unora li se intampla in timpul noptii sa se trezeasca si sa vada dar sa aiba corpul "paralizat", sau sa mearga si sa nu vada. Zieceau ca nu e asa rau, se mai intampla, e cum ai fi somnambul dar la un stadiu mai avansat. Tot in documentar ziceau ca unora dintre persoanele la care se manifesta aceasta "paralizie" li se mai intampla si lucruri ciudate, adica sa se uite prin casa si sa vada fantome, demoni si alte aratari dar este tot in imaginatia lor.

| AndyOTAKU explică (pentru Loker):

CUm se numea documentarul?

| Loker a răspuns (pentru AndyOTAKU):

Nu mai stiu, era unul dintre documentarele alea cu cate un subiect nou la fiecare saptamana, si in plus am dat pe Discovery din intamplare. FUNDA?

| 12345Anonim a răspuns:

poate ai visat ceva urat. Si mie mi s-a intamplat ceva ciudat cand dormeam.eu stau cu sora mea in camera, ea mi-a povestit ca intr-o noapte m-am ridicat in picioare si am inceput sa tip.cateodata dimineata ma trezesc cu zgarieturi si nu stiu de unde le am.iti recomand sa spui o rugaciune inainte sa te culci.pe mine m-a ajutat

| DşoaraRoşcată a răspuns:

Mie mi se intampla ceva asemanator. Doar ca eu visam ceva... Ce nici eu nu pot sa descifrez. Nu e omenesc. E asa fantastic... Si eu alergam prin casa, tipam, dadeam sa ies afara din casa. Dar ma opresc parintii ci imi dau cu apa pe fata aprind lumina ca asa cu acest contact mi se duce visu si ma trezesc. Asta e din copilarie, acum mie mi-a trecut. Am fost la doctori prin diferitele parti ale tarii si la psiholog. N-are legatura cu ceva la cap, ca sunt nebuna, asta se mai intampla in copilarie si spre exemplu la tine se manifesta altfel. Macar tu nu fugi si alea alea'. Du-te la un doctor, psiholog daca ti se mai intampla! Succes si multa sanatate happy