| Dragos_Sasu_1991 a întrebat:

Salut,astazi am primit un pumn in maxilar in partea stanga(nu intrebati de ce), si ma doare cand il misc sau cand mestec mancarea, vreau sa stiu daca este ceva grav si trebuie sa ma duc la doctor sau daca trece de la sine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie dislocat sau fracturat, trebuie mers de urgenta la medic sa te consulte si atunci se va vedea clar ce este, eventual daca-i dislocat este nevoie sa ajungi acolo sa-ti fie pus la locul lui, cu cat se face mai repede operayia asta cu atat nu risti sa ramai cu gura stramba pe veci.

| Dragos_Sasu_1991 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca nu este nici o varianta din cere precizate de tine, nu este nimic grav decat ca simt mici dureri in zona loviturii cand casc sau mananc, si nu sunt insuportabile.

| Sn4k3 a răspuns:

E normal sa te doara, mai ales daca e prima data/a fost o lovitura puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandarea mea e sa te duci la politie si sa depui reclamatie pentru loviri si alte violente.

Sau iti faci dreptate singur.

| CinVasileeee a răspuns:

Du-te la un doctor daca nu ti-a rupt!

| ƘЭлT a răspuns:

Daca ai dat primul, nu fa reclamatie daca nu fa ce a zis baiatu de sus, si la doctor n-are [cred eu ] ce sa-ti faca poate la dentist dar nici acolo fa ce a zis baiatu de sus.`

| Dragos_Sasu_1991 explică:

Vreau sa mentionez ca durerile nu sunt insuportabile,adica mici dureri atunci cand casc sau mananc, si inca un lucru destul de important este ca nu imi trosneste, multi a-ti zis de plangere etc, faza este ca cel care mi-a dat pumnul este un coleg de la fotbal(fotbal de performanta la un club)si nu ma simt bine sa il parasc, adica nu sunt genul de persoana sa paransca.In fine, ideea e ca durerile nu sunt mari. Sper sa dati raspunsuri concrete acum