| Jager a întrebat:

Azi am cazut in maini iar palma stanga s a dat putin peste cap. Nu e rupta, dar s a umflat si s a cam intepenit. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate fi o simpla entorsa dar numai radiografia spune clar. Asta daca vrei sa te faci bine repede si cum trebuie.

| untu a răspuns:

Pune niste gheata peste palma si bandajeaz-o si sa mergi imediat la medicul de familie sa vada daca este necesara operatie sau ghips si o sa-ti faca trimitere la o clinica de urgenta!

| MarianaNiculescu a răspuns:

Du-te la doctorul de familie sau bandajeaza mana. Ca sa se rezolve, sunt 2 optiuni:
Sa te operezi
Sau sa iti pui mana in ghips
Sper ca te-am ajutat

| Jager explică (pentru MarianaNiculescu):

Am fost la spital, mi au facut radiografie si au spus ca am o mica fisura acolo. Azi mi l a pus in ghips, dar maine mi l da jos pentru a ma vedea un ortoped

| MarianaNiculescu a răspuns (pentru Jager):

Ma bucur ca ai fost la spital. Sper sa te faci bine.

| Jager explică (pentru MarianaNiculescu):

Si daca mi spune ca trebuie sa ma operez, dureaza mult operatia? Si anestiaza doar acel loc sau ma adoarme?

| MarianaNiculescu a răspuns (pentru Jager):

Nu stiu sincera sa fiu. Pentru ca nu am fost operata niciodata. Si nu dureaza mult operatia, maxim 3-4 ore daca nu ma insel. De obicei unele operatii durau 8-9 ore.

| RoDanny a răspuns:

Sall. Acum 1 an asa am facut si eu fracturandu-mi 2 degete cazand de pe bicicleta am crezut ca nu are nimic si s-a umflat putin dupa 2 zile s-a umflat foarte rau si eram vanat, am fost la spital la urgenta si am tinut mana in ghips o luna, eu zic sa te duci cat mai repede la medic sa eviti o parte din probleme se poate agrava si sa stai mai mult cu mana in ghips