| GaByScream a întrebat:

azi am vazut ca mi-a aparut o carie pe unul din dintii din fata... ce sa fac sa scap de ea? si cam cat ar costa la dentist sa scap de carii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scapi" de carie doar dacă mergi la stomatolog!
Trebuie curăţată/polizată ( frezată ) caria respectivă şi, apoi, trebuie plombată cavitatea formată.
În cazuri mai speciale, sunt necesare diverse tratamente...

Costul DEPINDE de ce/cât este de făcut şi preţurile diferă de la cabinet la cabinet.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De carii nu poti scapa decat prin indepartarea cariei si plombare-la dentist.O interventie pentru plomba costa in jur de 40-50 de lei(dar costul este stabilit de fiecare clinica de stomatologie in parte, deci variaza)in plus conteaza si materialul cu care se lucreaza.Cea mai necostisitoare solutie este spalatul pe dinti regulat, folosirea apei de gura si ata dentara.

| aZr a răspuns:

Exista un tratament special pentru albire, costa in jur de 50 lei daca nu ma insel

| nikyutzatha a răspuns:

Sa te speli pe dinti mai des cu apa de gura si ata dentara la dentist de costa cam 50 ron deci succes