| KlawSixx a întrebat:

Salut/buna. Nu prea stiu cu ce sa incep... cu faptul ca am o dubla personalitate sau cu faptul ca incep sa o pierd din control si lucrurile o iau razna? Oricum ar fi incep cu... inceputul sa zicem.
De ceva timp ( cateva luni) am inceput sa manifest o dubla personalitate, din nefericire cealalta parte din eu este rea ( va rog nu incepeti cu mistourile, chiar nu stiu ce sa fac). Imi spun anumite persoane pe care nu le cunosc deloc "Frate, mai facem un tun si diseara?", plus ca mi se adreseaza cu alt nume si gasesc haine prin camera ce nu imi par cunoscute deloc. Mentionez ca inainte de aceasta "perioada" am cam stat izolat sa spun... nu vorbeam cu nimeni, nu ieseam afara, stateam numai in casa si ascultam muzica ( piese usoare indiferent, just us, loyal). Dar cand devin cealalta parte a mea, ascult rock, injur aiurea, fac numai rau pentru ca nu stiu, EL spune ca asta ii place si tot ce face este o placere. De multe ori am insomnii, cosmaruri si chiar il aud cum ma striga noaptea, cum imi vorbeste. Devine prea violent cu cei din jur ( imi spuneau multi ca nu stiu pe cine am batut sau nu stiu ce am facut si eu nu imi amintesc nimic). Totul e destul de ciudat si nu stiu cum sa imi potolesc cealalta jumatate. Ma puteti ajuta? Si nu, nu sunt nebun sau fac misto sau orice alt ceva credeti voi. Vreau sa imi explice cineva ce trebuie facut. Ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| joanamm23987465 a răspuns:

Poate. Nu stiu, dar daca nu esti credincios, eu asta cred ca ar fi singura problema, satana intra in oameni si face ce vrea cu ei. Mergi la biserica mai des si mergi la un calugar sau popa si spune-i ce se intampla. Daca nu, consulta un medic, dar poate o sa iti faca foaie de boala pentru nebuni...

| KlawSixx explică (pentru joanamm23987465):

Sunt multi necredinciosi, aceasta este un fel de boala nu o posedare.

| diaac a răspuns:

Buna.

Ceea ce descrii tu este o disociere. Iti recomand sa ceri ajutorul unui psihiatru si unui psihoterapeut, nu scapi de asa ceva pur si simplu, fara ajutor specializat.

Multa sanatate!

| InvertedDeformity a răspuns:

Daca incepi sa vorbesti despre Dumneeu si credinta in aceasta tulburare si chair este legat de asa ceva, categoria "Sanatate" nu este una potrivita.
Daca ar fi sa o luam ca pe o tulburare psihica este posibil sa fie psihoza sau schizofrenie.
Psihoza este o tulburare mintala caracterizata printr-o dezorganizare a personalitatii, pierderea simtului realului si transformarea in delir a experientei traite. Limbajul medical curent rezerva termenul psihoza pentru bolile mintale nelezionale, care se caracterizeaza prin simptome esentialmente psihologice, cum sunt psihozele acute (bufeul delirant la acces delirant care apare si dispare in mod brusc schizofrenia, delirele cronice - paranoia, parafrenia) si psihoza maniaco-depresiva.
In ansamblu, terapeuticile moderne au ameliorat mult prognosticul psihozelor, candva pesimist. Aceste terapeutici asociaza un tratament medicamentos (neuroleptice, litiu) unei psihoterapii individuale sau colective ale caror modalitati sunt foarte variate, in decursul conversatiei medicul trebuie sa caute o buna distanta relationala, nici prea apropiata, nici prea indepartata. De indata ce pacientul admite ca ideile sale delirante sunt patologice, se poate intrevedea vindecarea sau, cel putin, o ameliorare in viitorul apropiat.
Schizofrenia reprezinta un grup de tulburari psihice in care realitatea este interpretata in mod anormal. Schizofrenia se caracterizeaza prin halucinatii, delir, comportment si gandire dezorganizata. Persoanele cu schizofrenie se izoleaza de ceilalti oameni si de activitatile din jurul lor, retragandu-se intr-o lume interioara marcata de psihoza.
Contrar credintei populare, schizofrenia nu este acelasi lucru cu personalitatea scindata sau personalitatea multipla. In timp ce cuvantul "schizofrenia" inseamna "minte-scindata", ea se refera la o tulburare a echilibrului emotiilor si gandirii.
Schizofrenia este o boala cronica, ce necesita tratament pe toata durata vietii. Dar datorita noilor medicamente, simptomele schizofeniei pot fi ameliorate, permitand pacientului sa aiba o viata productiva si placuta.

| DisturbeDd a răspuns:

Asta e scenariu de fight club... dar noh, du-te a psiholog sau ceva

| JustMee96 a răspuns:

Eu cred ca acest site nu este un loc de "tratare". Eu zic, ca problema ta este una de natura medicala, iar raspunsul la intrebarea ta il are un psiholog(nu psihiatru).