| Marca a întrebat:

Salut cam de 1 luna mi-am pus cercei iar peste vreo saptamana mi-am sos cercelul de la urechea stinga nu gaseam gaura sa-l pun inapoi si l-am bagat de mai multe ori.Iar acum am observat puroi la ambele urechi ce sa fac? eu de mica am probleme cu cerceii crying daca nu voi scoate cercei se va intimpla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Scoate cerceii si lasa sa se vindece zona. Eventual curata cu apa oxigenata si pune ceva cu antibiotic deasupra (baneocin de exemplu). Daca se inchide gaura poti face alta la loc dupa aia, dar daca lasi cerceii inauntru e posibil sa faci o infetie urata.
Data urmatoare foloseste cercei din aur sau argint (bine dezinfectati) imediat dupa ce faci gaura. si dezinfcteaza si zona inainte de operatiune. Munt succes!

| ElenaSA a răspuns (pentru PeFuga):

Da, asa este. Scoate cerceii, incearca sa vindeci zona si apoi pune cercei care sa nu provoace probleme.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Hmmm,eu numai purtasem cercei de 3 4 ani, i-am pus recent, si mi se umflase urechea(am 2 in stanga)La inceput cu gaurile cand le-am facut, aveam grija cu spirt, igiena maxima, acum numai imi e frica.La fel a fost si in limba, igiena maxima la inceput, atent ce mananc si etc, acum pot manca fara grja.Cu toate ca ma spal pe dinti zilnic, igiena e cheia happy

| CaSiHai a răspuns:

Daca nu vei scoate cerceii sar pute sa se infecteze locul si o sa ajungi la operatielaughing

| PROmarteMUSK a răspuns:

Si eu am. Dar dupa ce mi-am luat altii nu mi sa mai facut puroi. Depinde si de unde il cumeri si cine-i face.

| Negoi_Darius_1998 a răspuns:

Daca scoti cerceii ti se poate intampla sa se inchida gaura pentru cercel daca ii tii in continuu nu e nici o problema. Sper ca am fost destul de explicit

| Marca explică (pentru Negoi_Darius_1998):

Am uitat sa zic ca una din urechi s-a umflat si ma doaree rauu