| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Cand se schimba o coroana dentara mai trebuie șlefuit din dinte sau doar se da jos și se pune alta nou? La fel și la fatete se mai șlefuieste din dinte cand se schimba fateta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

De regula nu, dar sunt cazuri în care dintele este într-o stare proastă, și atunci se șlefuieste puțin. La fel și la fațetă.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La scoaterea adaosului de pe dinte, trebuie curatate urmele adezivului folosit. Aceasta curatire se poate face doar mecanic, prin slefuire.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul stie, intreaba l.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cand se schimba nu ar mai trebui sa se slefuiasca pentru ca dintele nu se regenereaza, odata slefuit ramane asa