| BuLaNNNeL a întrebat:

Salut, credeti ca voi ramane viu dupa un drum de 24h cu masina pana in Germania, tinand cont ca am rau de miscare? Am ocazia sa petrec un sejur de 2 saptamani alaturi de niste rude, dar ma simt de parca m-as duce in lagăr (cam asta e im capul meu) deoarece stiu ca imi este rau. Pastilele care le-am luat pana acum n-au funcționat, acum voi incerca cu Emetostop. Ce alte pastile cunoasteti? Autosugestia m-ar putea vindeca de "boala aceasta"? Cum ar trebui sa sune autosugestia pentru un astfel de caz? Am auzit de la un bătrânel (ce-i drept e mai caterincos) ca daca trag benzina cu furtunul scap de răul de masina happy e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te-ai speriat candva, cand ai fost mic, probabil de acolo ti-a ramas aceasta fobie de a calatorii.
Incearca sa-ti aduci aminte de acel eveniment si vei scapa daca vei regandi acel moment, cu mintea si experienta ta de viata de acum.
Milioane de persoane calatoresc zilnic, fara sa pateasca ceva. Exceptiile, cand se intampla accidente, sunt foarte rare, de acea devin stire la TV big grin

| BuLaNNNeL explică (pentru Bula):

Nu mi-a trecut prin cap nicio secunda ca am fobie de calatorii, dar cred ca ai dreptate mai putin la faza cu, copilaria nu-mi aduc aminte de asa ceva, dar mi-am amintit cand eram mic stateam in picioare nu pe scaun si n-aveam nimic laughing.

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ceva te a speriat, fara sa fii constientizat pana acum.
Daca reusesti sa-ti aduci aminte (de cand, cum si de ce a aparut aceasta fobie), atunci ai si scapat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in lagar ai sa te duci
Eu chiar daca iau pastile tot mi-e rau dupa 15-20km

| BuLaNNNeL explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Nu ma ajuti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Stai pe locul din fata
Dar nu-ti garantez ca ramai viu

| Iunix a răspuns:

Această problemă o aveam şi eu când eram mic dar mi-a trecut dintr-o dată mergeam cu maşina şi nu îmi mai era rău. Am câteva sfaturi pentru tine :
- nu te uita pe geamul din părți, te poți uita dacă vrei doar în față
- ai grijă ce mănânci înainte, fară sucuri acidulate.
- găseşte-ți ceva de făcut ca să-ți distragă atenția.
- şi cel mai important, iați o pungă de bomboane mentolate - recomand bomboane mentolate, nu gumă orbit deoarece bomboanele au o aromă mentolată ce ține mult mai mult. Cănd eram mic şi îmi era rău în maşină o femeie îmi dăduse o bomboană mentolată şi nu mai mi-a fost rău. Explicația ar fi că îți dă " aer ".

| BuLaNNNeL explică (pentru Iunix):

La mine e cam ciudat deoarece mi-e rau doar la dus, la întors pot sa o iau prin toate serpentinele ca n-am nimic. Asta cu raul doar la dus am intampinat-o acum recent probabil ca in timp imi va trece si mie de la sine habar n-am.

Răspuns utilizator avertizat
| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Mai bine du-te la scoala decat sa te gandesti la astfel de scenarii big grin.

| BuLaNNNeL explică (pentru derEinzelgängerWolf):

Stai linistit, mi-am luat bacul in toamana, iar acum lucrez in TM la IQCD asta daca insinuezi ca m-as duce la munca in strainatate happy.