| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum as putea sa scap de cearcane? Stau cam 7-8 ore pe Pc intr-o zi, acum, cum e vacanta. Vreau sa reduc sa stau 2 ore dimineata si 2 seara.
Eu ies in fiecare zi afara, de la 17; 00-20:30 cam asa, si ma culc dupa ora 00:00 dar adorm pana la 02:00 maxim.
Chestia e ca nu prea am ce face in bloc, de aceea stau pe pc atat pana ies afara, ca nu am ce face. As sta maxim 4 ore pe pc, cu brightness sau cum se scrie, pe 0, contrast 50, si luminozitate telefon mai mica.
Eu ma gandesc sa dorm de amiaz, o ora - doua. Si sa ma culc pe la 00-01 maxim.
Ajutati-ma voi mai bine, deci cum as putea sa scap de cearcane? Dar sa stau pe pc macar, putin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cearcanele sunt doar primul semn.
Urmeaza vederea, nervii, creierul.
Depinde doar de tine...

| Alcantara50254 a răspuns (pentru Bula):

Eu am cerut un sfat...

| Bula a răspuns (pentru Alcantara50254):

Acesta-i sfatul.
Renunta la calculator, telefoane, cat poti de mult. Foloseste-le doar strictul necesar.
Poti folosi coaja de castraveti (cate 10 minute) pentru hidratare. Dupa un timp de relaxare cearcanele vor disparea.

| cevdet a răspuns:

Ce ar fi sa iesi de la 7 (nu 17) afara? Si acolo sa stai 7-8 ore. Iar la 20, 30 sa te culci. Iar "afara" nu inseamna sa rezemi peretii blocului.

| Alcantara50254 a răspuns (pentru cevdet):

Cand ies afara, ma plimb.