| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca ma duc sa imi schimbe o plomba trebuie sa imi curețe dintele cu plomba pana unde nu mai este plomba sau se mai poate lasa puțin din plomba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Doar dentistul poate sa iti spuna. De regula se curata. Sunt plombe are "se mananca". Aceea se schimba.

| Zuzu1991 a răspuns:

In general plomba nu se schimba, decat daca ai carie sub plomba, moment in care v-a pili la greu... imi pare rau, si eu URASC ideea... SERIOS RAU!
dar e un rau necesar, decat dureri de dinti, infectii sau caderi de dinti, mai bine inghiti o pilire!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Se intampla sa sara doar o parte din plomba.