| SasaSasa2000 a întrebat:

Salut, dacă mănânc prea mult pur și simplu vomit. Dar dacă imi place foarte mult mâncarea, nu mai vomit...
De ex: mâncam paste cu pesto și am mâncat aproape 2 farfurii, dar când am mâncat pizza,(o mâncare care îmi place la fel de mult" de la 2 felii deja îmi vinea senzația aia de vomitat. Cum se explică?
Mă poate ajuta cineva cu un sfat? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Depinde ce continea pizza respectiva. Poate continea un ingredient care nu iti place sau poate compozitia aluatului avea prea multa faina sau era prea mult sos de rosii pe aluat sau mozzarella.
Cert e ca tu ar trebui sa stii ce si cat anume sa consumi.
Cunoaste-te pe tine, vezi ce alimente nu agreeazi si mananca atat cat sa te saturi, nu fa excese.
Ah si inca un sfat, mananca incet, nu te grabii si mesteca bine mancarea. Evita sucurile acidulate ca si alea iti pot provoca greata si/sau probleme de sanatate.
Doar o parere. Numai bine!

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai minca timpenii! De ce ai minca prea mult in primul rind, si in al doilea rind... mai usor cu mizeriile fast.

| SasaSasa2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea mănânc fast food, maxim de 2 ori pe lună, in plus, nu mănânc mult, chiar mănânc prea puțin, am 61 de kg și am 20 de ani...

| SasaSasa2000 explică (pentru SasaSasa2000):

Tocmai m-am cântărit și am 45 Kg...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SasaSasa2000):

OK, zi ce ai mincat in ultimele trei zile. Iei masa la ore fixe sau haotic? Analize la sange cand ti-ai facut ultima oara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pizza are mult mai multa grasime. Poate asta iti da un indiciu. Si grasimea aia sta mai mult in stomac care se umple pana vomiti. Dar asta nu se intampla la un om sanatos, poate tu ai exces biliar