Întrebare recomandată | DanielDanny a întrebat:

De ce ma simt atat de slabit si fara energie? De mult timp am inceput sa mananc doar alimente sanatoase de la tara si facute in casa, nici nu mai stiu cand a fost ultima data cand am mancat niste cipsuri sau un suc carbogazos, am mai mancat cate o ciocolata dar cam una la o luna si poate si niste bomboane printre. Mananc ciorbe, tocanite facute in casa, carne de pasare, porc, vita, legume, fructe tot ce se gaseste pe la tara si e sanatos, fac ceaiuri cu zahar ca e important sa imi mentin si nivelul de zahar din organism. Si nu inteleg de ce ma simt asa storcit de putere. Stie cineva de ce am starea asta? Se mai simte cineva in felul acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| g00dmorning a răspuns:

Asculta, si eu stau la tara si mananc ceea ce mananci si tu. Bine, aproape. Dar faza e ca tu trebuie sa faci si miscare, dar si sa mananci sanatos. Cateodata poti manca mai multe dulciuri, sau sa bei sucuri. Probabil ai trecut prea rapid de la un regim alimentar mai putin nesanatos la unul sanatos. Incearca sa le combini. Nu consuma energizante.

| DanielDanny explică (pentru g00dmorning):

Nu am trecut brusc la mancare sanatoasa, mananc mancare de la tara de cand m-am nascut, doar ca am renuntat la alimente cumparate treptat. Am facut si sport mult timp dar mai rau ma simteam.

| g00dmorning a răspuns (pentru DanielDanny):

Pai, consulta un medic sau specialist. Este clar ca ai o problema.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand nu fac nimic si stau ma simt lipsit de vlaga dar cand ma misc n-am treaba

| anonimg a răspuns:

Cereale, pâine integrală, nuci, alune. Fructele sunt de ajuns si nu mai trebuie zahar.
Hrana solida da energie si nu ciorbele.

| DanielDanny explică (pentru anonimg):

Am la tara o gramada de nuci, nu duc lipsa. Am dat doar exemple de ce mananc, mananc rar ciorbe...

| DeeaMarry a răspuns:

Ai incercat sa iti faci niste analize?
Poate ai carente de fier, magneziu, calciu etc.

| DanielDanny explică (pentru DeeaMarry):

Am facut analize si de glicemie, si de sange si de materii fe... sti tu ce si nu s-a gasit nimic insa eu nu am vazut nici o foaie cu analize deci poate medicu nu a fost sincer, dar ce motiv ar avea (au fost analize pentru angajare si nu le-am facut la medicul de familie).

| andreea1728 a răspuns:

Te apasa ceva? Daca esti intr-o perioada mai grea a vietii tale, mai stresante, mai suparate este posibil sa ai astfel de stari.

| DanielDanny explică (pentru andreea1728):

Poate ai dreptate, sunt probleme in familie dar nu ma afecteaza pe mine in mod direct, dar poate chiar sunt afectat mental de ele fara sa-mi dau seama pentru ca totusi e vorba de familie. Poti sa zici "lasa ca ii trece" dar in suflet poti sa suferi la fel de mult pentru acea persoana din familie...

| andreea1728 a răspuns (pentru DanielDanny):

Crede-ma ca stiu cum e. Intr-o saptamana am slabit app 5 kg intr-o saptamana din cauza stresului excesiv.Nu mai mancam nimic ma simteam groaznic, aveam stari de greata etc.

| andreea1728 a răspuns (pentru DanielDanny):

Crede-ma ca stiu cum e. Intr-o saptamana am slabit app 5 kg intr-o saptamana din cauza stresului excesiv.Nu mai mancam nimic ma simteam groaznic, aveam stari de greata etc. Orice ar fi in cazul tau cineva din familie daca are o problema nu trebuie sa iti creezi si tu tie.E complicat dar incearca sa te mai calmezi si va fi bine iti promit

| roxisweet a răspuns:

Pai ai starea asta pana isi revine organismul pentru este dat peste cap el fiind obisnuit cu tot feluri de chimicale este normal sa fi asa continua este bine

| IoanaIngrid a răspuns:

Tu mananci o ciocolsta la o luna.......aoleu.Toti colegii mei imi spun scheletron pentru ca sunt prea slaba
Si nu la toti oraganismul e la fel de exemplu eu mananc ogramada da nu ma infgras inseamna ca metabolismul meu are puterea mai rapida de a arde grasimile si da mam mai simtit asa e din cauza ca esti slab nu e bine ....ar trebui sa m4rgi la doctor

| DanielDanny explică (pentru IoanaIngrid):

Ba chiar nu sunt slab deloc, am ceva burta dar sunt bine proportionat.

| NumeFain a răspuns:

Am avut si eu stari de genu, daca e ce cred eu e mai mult o stare mentala decat fizica, ceva gen plictiseala si lipsa de ideii, sau stres depinde, probabil o sa-ti treaca in maxim doia zile doar gaseste o ocupatie placuta gen...o carte sau un hobby sau doar o conversatie interesanta si iti va trece

| AdinaPotol a răspuns:

Probabil asta este viziunea ta sau poate nu mananci suficient.