| cristian23radu a întrebat:

Salut,
De ceva timp am niste bufeuri(daca asa se cheama) de caldura, adica ma inrosesc foarte tare in zona pieptului, a fetei si a capului.Din cate am observat, cred ca se datoreaza caldurii. De exemplu, intru de afara intr-o incapere si sunt cu geaca pe mine si dupa vreo 5-10 min. patesc asta.Alta data se declanseaza pe fond emotional. Am cautat pe net si scrie ca este din cauza andropauzei dar la mine nu se pune problema pentru ca nu am nici 18 ani... Puteti va rog sa imi dati niste sfaturi sau sa imi explicati ce am?
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Probabil ca ai aceste manifestari din cauza hormonilor masculini care in aceasta perioada (adolescenta)sunt mai crescuti. Ce se poate recomanda in aceste situatii, este:evitarea stimulentelor sau excitantelor (alcool, alimente picante, cafeina);
•evita alimentele care contin cantitati mari de zahar sau sunt acide;
•fa sport in mod constant;
•adopta o dieta echilibrata (mananca cantitati mici de mancare, de 3-5 ori pe zi - consumul de soia este benefic in tratarea acestor probleme);
•hidrateaza-te constant;
•stai la temperaturi destul de scazute si imbraca-te lejer pe caldura, cu haine din materiale naturale;
•evita stresul si fa activitati care te relaxeaza