| Adriaw48 a întrebat:

De curând am avut un accident și mi-am rupt degetul mic.
Am mers la spital și mi-au pus atela gipsata și mi-au prins și degetul inelar in ghips.
Au trecut 21 de zile și am dat gipsul jos și degetele le pot mișca dar foarte greu simt că mă țin articulațiile și l-am dat jos de 3 zile.
Mai mult mă ține degetul inelar nu pot strânge ceva in mana cum trebuie.
Mana nu este vânătă sau umflata și nu mă mai doare acolo unde l-am rupt.
Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După imobilizare țesuturile și nervii care le deservesc își pierd parțial funcționarea normală. La fel se întâmplă dacă ești sedentar. sau meseria te obligă să adopți mult timp o poziție nenaturală. Astfel ai nevoie de giminatică de recuperare pentru degeele și zona care a fost imobilizată. Astfel, le miști foarte greu acum. Fă cu ele exerciții de mobilitate fără efort, mai multe serii pe zi, până la durere și încă un pic, însoțite de perioade de odihnă și relaxare pentru ele.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Scuze pentru greșelile de redactare.

| Anuket a răspuns:

Fă exerciții ușor în fiecare zi fără să forțezi foarte tare, sau fă fizioterapie. Ar trebui să progresezi dacă nu e alta problema.