| anonim_4396 a întrebat:

Salut,de dimineata pana seara simt ca ma apasa ceva in interiorul capului, probabil pe creier, in partea dreapta sus a capului, ma apasa de 4 zile si ieri am fost la piscina am inotat si mam luat cu distractia si nu ma mai simitit-o probabil ca nu ma gandeam la asa ceva,in seara aia ma simteam putin rau,ameteam f putin, vreau sa stiu de la ce ma apasa? e grav?, mentionez am 14 ani si uneori seara mi se face putin rau(ameteala usoara)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti avea tensiune arteriala.sau la fel ca mine.aceeasi problema de cand ma stiu, si ma stiu de vreo 45 de ani.pe primii trei nu-i tin minte.multe trigliceride in sange, de la mancare nesanatoasa, si hipertensiune.tu esti tanar.ai grija la mancare. fara dulciuri prea multe, grasimi, sucuri si mai ales fastfood-uri sau preparate, salamuri, mezeluri, etc.in rest, fructe, legume, peste, carne slaba si facuta gratar. asta daca ai la fel ca mine.fa analize.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Putem vorbi de o posibila tensiune arteriala scazuta sau chiar ridicata in cazul ametelilor, incearca sa nu te mai gandesti, poate va trece de la sine!
Daca se inrautateste situatia, atunci e cazul sa consulti un medic!
Sper ca te-am ajutat atat cat am putut!

| AN0NIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar problema cu apasatura pe cap?

| anonim_4396 explică (pentru AN0NIN):

Te salut din nou!
Sincer chiar nu stiu ce sa zic de apasatura asta pe cap, asa patea uneori si bunica mea, ea este si bolnava cardiaca, asa simtea si ea o anumita apasatura, ea imi spunea ca poate sa fie de la tensiune, insa o ingrijora la fel si pe ea.Din fericire i-a trecut de la sine si nu a mai avut aceasta problema. Speram din suflet sa te pot ajuta, insa nu stiu ce cauza ar declansa asta la tine.Imi pare rau pentru tine si-ti doresc sa te faci bine cat mai repede!

| AN0NIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Va multumesc de ajutor, in cat timp ia trecut bunici dumneavoastra, mentionez in timpu zile imi este foarte cald(nu prea suport caldura), am 14ani

| anonim_4396 explică (pentru AN0NIN):

Nu ai pentru ce!
In scurt timp i-a trecut bunicii mele, dar repet ea are probleme cu inima de mica, tensiunea niciodata nu i-a fost stabila, oscileaza, cand e prea mica, cand e prea mare.
A! Sa nu uit ca si ea se plangea de calduri, in special noaptea, ziua nu prea, dar transpira foarte rau!
Acuma e mai bine, numai prea are asa probleme mari!
Multa sanatate iti doresc!
Te pup!

| AN0NIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si eu transpir toata ziua, seara dorm cu geamu deschis si tot mie cald, sa inteleg ca nu e o problema grava? in anumite zile ma trezesc cu dureri foarte mari de cap, multumesc de ajutor