| anonim_4396 a întrebat:

Salut,de dimineata pana seara simt ca ma apasa ceva in interiorul capului, probabil pe creier, in partea dreapta sus a capului, ma apasa de 4 zile si ieri am fost la piscina am inotat si mam luat cu distractia si nu ma mai simitit-o probabil ca nu ma gandeam la asa ceva, in seara aia ma simteam putin rau, ameteam f putin, vreau sa stiu de la ce ma apasa? e grav?, mentionez am 14 ani si uneori seara mi se face putin rau(ameteala usoara), au trecut 2saptamani de cand am mai postat aceasta intrebare, am fost la mare acum 2zile si am simtit iar apasatura atunci cand m-a luat un val(am fost la mare) si am simtit apasatura toata acea zi, urmatoarea zi cand am ajuns acasa m-a durut foarte tare capu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Hmm...poate fi o simpla raceala la cap ca uite mai patesc si eu asa uneori, adica dureri localizate cumva la "suprafata" capului daca pot spune asa sau de la stat in curent! dar pentru linistaea ta poate ca ar trebui sa mergi la un cosult mai ales ca ai uneori si ametelidupa cum spui! bine acum ameteli poti avea si de la oboseala sau deshidratare si chiar neglijarea hranei. despre cauze mai serioase nu prea cred ca e vorba si sincer nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva! oricum mergi la medic si va fi ok! iti doresc numai bine si desigur vacanta placuta!

| danielaxyz a răspuns:

Dupa localizarea durerii si mai ales ca e insotita de ameteli, nu e o simpla migrena, eu iti recomand sa mergi la medic, cu siguranta iti va face o radiografie ceva

| dragos9234 a răspuns:

Pot fi mai multe cauza dar cea mai grava dintre ele ar fi o tumoare.
Du-te la medic imediat.

| AN0NIN a răspuns (pentru dragos9234):

Pai nu ma doare, doar ma apasa, si parca cand inghit simt ca se misca ceva in partea dreapta sus a capului, si nu mi=e zilnic rau, oare este o tumoarecrying?

| dragos9234 a răspuns (pentru AN0NIN):

Sper ca nu, dar du-te imediat la medic.

| AN0NIN a răspuns (pentru dragos9234):

Azi am iesit cu bicicleta si nu am simtiti nimic pentru ca faceam miscare, asta ce inseamna ca am?

| dragos9234 a răspuns (pentru AN0NIN):

Eu nu sunt medic si nu pot sti cu exactitate, din cate stiu eu poate fi vorba doar de hipertensiune arteriala(adica ai tensiunea mare) sau poti avea ceva grav.
Cand te plimbi cu bicicleta stresul se micsoreaza sau chiar dispare deoarece mersul pe bicicleta este relaxant (adica presiunea intercraniana scade) si nu mai este creierul apasat pentru a simti vreo durere.
Tu cel mai bine le-ai spune parintilor si hotarati-va sa mergeti la doctorul de familie macar.

| AN0NIN a răspuns (pentru dragos9234):

Poate voi ajunge vara aceasta, nu vreau sa am probleme de genu-l acesta pentru ca in toamna trec a 8 si o sa am examenu la sfarsitu anului si cu apasatura asta nu ma pot concentrasad

| dragos9234 a răspuns (pentru AN0NIN):

Dar daca patesti ceva mai grav chiar nu vei reusi.
Este viata ta, faci ce vrei cu ea dar daca stai acasa fara sa mergi la un medic iti faci doar rau.
DAca este o simpla tensiune prea mare o poti rezolva cu pastilele date de medic.
Inca odata iti spun......este viata ta si faci ce vrei.

| Youkillme a răspuns:

Este o boala numita migrena cind te doare o jumatate de cap, daca te doare partea dreapte probabil ca ai ceva probleme in partea stinga a corpului(da ai inteles bine in partea stinga), si dupa cum se stie parte dreapta este partea matematica, ginditoare logic, poate gindesti prea mult big grin sau te obosesti calculind sau enervindute ca nu-ti ese ceva! succese sper sa te insanotsesti!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Youkillme):

De fapt este invers, emisfera stanga este cea care se ocupa de ratiune. Cea dreapta se ocupa cu imaginatia, intuitia, creativitatea.

| GrimReaper a răspuns:

Si eu am patit asa nu stiu de la ce dar mi-a trecut daca continua asa nu ar fi rau sa faci un control poate sa fie ceva usor sau grav sa nu regreti mai tarziu.

| Ginette7 a răspuns:

Din experienta personala iti recomand sa mergi la doctor (neurolog). Cel mai indicat ar fi un CT sau RMN. Multa sanatate!