| AmaMaximer a întrebat:

De mai mult timp ma simt extrem de obosita si fara chef. De multe ori imi vine sa plang fara motiv. Pur si simplu ma plimb pe strada si simt o sa incep sa bocesc. Nu de mult am inceput sa uit lucruri importante. Parca nu imi mai pasa de nimeni si nimic. Care credeti ca este cauza? Ar putea fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gomen a răspuns:

Ai depresie. E ok, si eu am. Suntem persoane sensibile. Nu e mare lucru. Dar nu lasa depresia sa te îngroape numai in lacrimi si disperare.
Daca iti vine sa plangi dintr-o data inseamna ca ti s-a intamplat un eveniment in viata care nu a iesit sin creierul tau.
Ia-ți cateva zile libere, stai intr-un loc unde te simti tu cu adevărat, fie ca înăuntru sau in natură, și vorbeste cu tine. Încearcă sa fii atenta la cum te comporți cand aduci in discutie cu tine ceva declanșator. Te poti controla dar e mai bine sa lasi sa decurgă de la sine si sa te accepti. Asa iti poti construi si personalitatea in caz ca ai probleme cu asta.
Mai poti face lucruri pe care le adori, ascultă muzica cat de tare sau incet vrei. Izolează-te putin de lume. Nu e nimic rau in asta, si sa nu uiti sa iesi de acolo pentru ca cerul e sus si acolo sunt si bucuriile.
Cred ca m-am comportat ca un psiholog filozofic dar mi-a facut placere să te ajut cu ce pot. happy

| Shimozukushiki a răspuns (pentru gomen):

Am zis același lucru dar tu ai primit fundă și eu nu
Dc?

| gomen a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Nu stiu..imi pare rau sad

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vezi ca nu cumva sa ai prea mult timp pierdut degeaba. Pare ca e pur si simplu lipsa de ocupatie, care duce, in timp, la depresie si nefericire.

| Shimozukushiki a răspuns:

Bună! Este normal să te simți așa în această perioadă pentru că luna Februarie e o lună în care mai nimeni nu prea are chef de nimeni (am uitat cum se numesc acești oameni). Nu cred că plângi fără motiv, ai tu un motiv anume (sau de ce nu, mai multe) cărora nu reușești să le dai față, dar din cauza dificultății problemelor tale, s-au adunat și de aceea izbucnești în plâns, printre acestea se pot număra: probleme cu familia/școala sau anumite lucruri care îți e greu să le faci (psihic, pentru că practic, ai putea, dar ție îți dau bătăi de cap). Plimbându-te pe stradă și începând să faci asta, probabil ești o persoană care fie iubește primăvara/vara, iar această monotonie de iarnă, probabil te face așa „să nu mai ai chef". Sau. dacă te plimbi pe stradă și începi să plângi, probabil ieși singură și nu are cine sta cu tine și te simți singură, fără ajutor, etc. Faza că uiți anumite lucruri ai anumite obstacole care pe tine te deranjează și în loc să te concentrezi pe acele lucruri, mintea ta se gândește la probleme. Dacă nu-ți pasă de nimeni și de nimic, probabil că nu-ți pasă nici de tine. Nu te mai gândii la lucrurile grele/rele și începe să le rezolvi pe cele ușoare (acum nu știu care ar putea fi cauza ta și de ce ești exact așa, eu am intuit doar, deci dacă am greșit, îmi retrag vorbele)
Posibila(ele) cauză/e ar fi una din cele de mai sus. Dacă nici tu nu îți dai seama ce te supără, atunci eu nici atât. Ceva grav ar putea fi atunci când spre exemplu ți-ar lua casa foc, sau să se-ntâmple să vezi un membru de-al familiei tale întis pe jos, sau cineva să-ți umble în lucrurile în care tu nu vrei să se atingă nimeni de ele iar ție să nu-ți peste, atunci ar putea fi ceva grav. Dar dacă această stare a ta continuă mai multe de 2 sătpămâni, atunci cel mai probabil ai intrat în depresie. (am încercat să te ajut cât am putut pentru că nu mi-ai dat foarte multe detalii, sper că te-am ajutat)

| sweetys a răspuns:

Ai o usoara stare de anxietate sau depresie. Probabil se datoreaza unui eveniment recent care te.a marcat negativ, a unei remarci negativa la adresa ta sau faptul ca ai o impresie proasta despre tine. Incearca sa cauti cauza si sa o elimini, pana la urma nu merita sa te consumi din orice. Poti sa te descarci emotional cuiva, plangi pe umarul acelei persoane chiar daca nu ii spui nimic, chiar daca e mama sau un prieten.

| Victoria18 a răspuns:

Depresie... Asta ai si scapi de ea doar daca elimini cauza sau daca iti lipseste ceva faci rost de acel ceva. Singura solutie

| Kogaion a răspuns:

Pai, ar trebui sa te uiti putin in trecutul tau, ai trecut recent printr-o perioada mai grea? Ai avut niste evenimente mai nefericite? Alta cauza ar fi epuizarea psihica, probabil este foarte incarcata in ultimul timp si ai inceput sa intrii intr-o depresie. Stiu ca nu e comoda aceasta idee, dar ai putea merge la un psiholog daca vezi ca nu iti trece.

| kyliejenner a răspuns:

Poate ar ajuta sa mergi la un psiholog. Gaseste-ti un hobby, prieteni noi, apuca-te de sport.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Imbatranesti.