| Haha234 a întrebat:

Salut,eu cand eram mic imi rupeam bubele lasate de tantari,iar acum am ramas cu semne,medicul de familie mi-a zis ca la aceste semne nu am ce sa le fac si trec de la sine,as vrea sa merg la un dermatolog ca sa scap de aceste semne,va trebui sa fac analize? Daca da spuneti-mi-le si mie va rog,nu imi plac acele...dar petele acestea nu ma irita, scarpina sau mai stiu eu ce, decat ca sunt destul de vizibile, vreau sa mentionez ca nu am acnee sau vitilago

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndrewMatthew88 a răspuns:

Buna!
In momentul in care te ciupeste un tantar, locul se umfla si dupa cateva zile se va cicatriza de la mancarime. Dupa ce iti cade cicatricea pielea va ramane putin mai alba. Cu timpul de la bronz, piele isi va revenii. Ai putea sa mergi la un dermatolog. El o sa iti dea o crema speciala, nu vei face analize.
Multa sanatate?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dermatologul nu are ce sa-ti faca la urmele ramase in piele, de la scarpinat si scos bubite.
Singura persoana care te poate ajuta cu eliminarea lor, este medicul estetician, apeland la procedurile chirurgicale, ca sa remedieze aspetctele inestetice ale fetei.
Asemenea proceduri sunt foarte scumpe si se fac dupa implinirea varstei de 18 ani.

| Haha234 explică (pentru Violleta2022):

Sincer cand eram mai mic aveam mai multe pete dar mi au trecut cu timpul, iar acum mai am cateva

| Donsavas a răspuns:

Poti merge la dermatolog cu trimitere de la medicul tau de familie, doar ca e o problemă estetică și trebuie sa cauti un dermatolog care se ocupa de proceduri medico-estetice.

| Haha234 explică:

Am uitat sa mentionez ca am pe picioare...