| Mihaly_Nic_1988 a întrebat:

Salut, imi puteti spune si mie va rog ce am? Am sarit la trambulina si am cazut pe degete si degetele s-au indoit si s-au umflat nu le pot misca, degetele de la mana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ti sau intins ligamentele, mergi la medic sa iti imobilizeze mana aia cumva ghips sau ce metoda o mai fi. Daca nu imobilizezi mana ligamentele alea or sa se miste continuu si nu se vor putea retrage, adica sa revina la lungimea lor initiala si daca tot continui sa misti degetele vei ramane cu ele umflate chiar daca dupa o vreme nu o sa te mai doara.Asa am facut eu cu un deget si acum la revedere, medicu a spus atunci trebuie sa ma fi dus nu dupa cativa ani laughing ligamentu a ramas intins, e ca si cum ar fi mai lunga si de acolo si degetu nitel mai voluminos.De rupte nu-s,ca de erau nu mai scriai tu pe aici laughing dar mergi la medic sati puna mana in ghips.O sa iti faca probabil prima data o radiografue sa se asigure ca nu-i nimic la oase,desi sigur nu-i, apoi aia e tot, iti imobilizeaza mana aia, sau poate te trimite asa acasa, medicii romani sunt in stare de asa ceva laughing nu e de mirare de nu asa o sa faca.Tu daca vezi ca el zice las ca nai nimic nu te lasa asa, spune-i tu ca vrei sa faci raza si daca oasele sunt ok sati imobilizeze mana stiu si eu cam 10 zile asa minim se imobilizeaza in cazul asta, cel mai indicat din pct meu de vedere este ghips, asa nu mai poti misca mana deloc, Daca folosesti ceva tampenii gen benzii si alte prostii tot o sa misti degetele si fara sa vrei.Eu asa zic ca e cel mai indicat, chiar daca doctoru spune altceva.
Ce poti face tu acu pana sa mergi la doctor? Baga gheata acolo la greu, cate o ora asa de 3-4 ori pe zi,baga gheata in punga si tineao acolo pe mana aia pana nu mai simti mana, pana iti ingheata so simti tu rece rau, dar nu te opri tine in continuare, ajuta si asa, desi nu rezolva complet, dar macar nu te mai doare.Bafta

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic si sa faci o radiografie.

| psycho123 a răspuns:

Cred ca le-ai rupt sau ceva pe acolo laughing)
Mie mi s-a intamplat acelasi lucru cu degetul mare de la picior laughing si 3 luni nu puteam sa mai fac nimic si inca am probleme cu el, dupa 2 ani. Nu am vrut sa merg la doctor si asta a fost.
Iti sugerez sa faci o vizita unui spital ceva sau nacar sa infasori zona afecrata cu o fasa sau un material.

| Anonymous1988 a răspuns:

Daca nu le poti misca este clar ca sunt fracturate/rupte. Du-te la doctor repedewinking

| SashaMalmed a răspuns:

Probabil ți-ai întins mușchii de la degete. Încearcă să îți pui o compresie cu apă și dacă nu ți se dezumfla sau dacă nu le poți mișca în două zile, ar trebui să mergi la spital să îți facă o radiografie la mână să nu ai, doamne ferește o fisură la mână.

Menționez că trebuie să faci exerciții cu mâna. Încearcă să strângi pumnul și să îl desfaci.

Și dacă nu poți să faci exerciții cu mâna încearcă să îți ajuți degetele cu cealaltă mână să le împingi ca să strângi pumnu. În același timp depune efort cu ele.

Multă sănătate! :3