| RazvanC28 a întrebat:

Salut! In ultimele zile am probleme cu somnul, nu pot dormi. Cum as putea sa imi revin? E nasol ca in timpul zilei sunt obosit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bei Cola, energizante, etc, etc?

| RazvanC28 explică (pentru darrio2007):

Da! Cola

| darrio2007 a răspuns (pentru RazvanC28):

Nu mai bea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ridicare din pat la 06.00, stingerea la 22.00. Gimnastică și mișcare cât incape. foarte energic.

| Apokales a răspuns:

Putem sa te conducem direct la melatonina, insa ar fi mai bine sa ne dai detalii in legatura cu ceea ce iti perturba somnul. Ce se intampla cu adevarat?

| RazvanC28 explică (pentru Apokales):

Cand ma bag in pat ma simt odihnit si nu pot adormi, ma zvarcolesc si nu adorm

| Apokales a răspuns (pentru RazvanC28):

Odihnit? Corpul odihnit, mintea incepe sa gandeasca aiurea? Mi s-a intamplat si mie intr-o dimineata la ora 6:30 sa ma trezesc si mintea sa toace niste subiecte inutile, nici macar nu-mi provocau frica, ingrijorare, nu ma priveau. Erau interesante subiectele, dar nu ma priveau in acel moment. Deci care din ele?

| RazvanC28 explică (pentru Apokales):

Odihna si mintea imi functioneaza concomitent, n am probleme de genul, pur si simplu nu ma mai i-a somnul

| Apokales a răspuns (pentru RazvanC28):

Daca bei cola, vezi ca ea contine cofeina si te mentine treaz. N-o consuma macar cu 4-5 ore inainte de somn sau mai bine deloc. Daca nu functioneaza, atunci incearca sa-ti pui corpul la ceva efort, fa ceva exercitii. La fel si cu mintea, citeste ceva inainte de somn. Asigurate ca nu ai lumina in camera, ea te poate tine treaz si stresat. Consuma alimente bogate in melatonina, bea un pahar cu lapte cald. Sunt multe solutii, vezi care-i problema.

| tzionut a răspuns:

Sfatul meu. Dormi cand te simti obosit maxim 10 minute. Pui telefonul sau ceasul sa te trezeasca. La sfarsitul saptamanii dormi mai mult pana cand recuperezi oboseala de pe zi.
Usor usor te vei regla. Incepe sa iei si suplimente de vitamine, sau/si imbunatateste alimentatia (fructe multe si legume)