| dina98 a întrebat:

Intrebare pentru cei ce au purtat aparat dentar... In martie (nu-mi mai amintesc data exacta) implinesc 2 ani de cind port aparat dentar. Dentistul mi-a zis inca inainte de a mi-l monta ca il scoate peste 2 ani, iar acum port niste elastice. S-au indreptat si am un zimbet aproape perfect. Presupun ca in curind mi-l scoate. Deci, stiu ca s-au mai adresat asa intrebari, dar totusi, cum se scoate un aparat dentar fix? Am inteles ca trebuie sa mai port ceva dupa, dar cit timp? Se va schimba aspectul fetei? (in afara de faptul ca nu voi mai avea chestii metalice pe dinti laughing ). In sens, nu stiu, forma fetei, buzele etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fridăm a răspuns:

Eu am avut, dar doar pe partea de sus, aşa că nu am avut şi elastice. Nu'ţi pot spune prea multe despre modul în care îl dă jos, fiindcă îmi era teamă şi am ţinut ochii închişi aproape tot timpul pe durata intervenţieilaughing. Nu'mi amintesc să mă fii durut, doar că citisem nişte chestii pe internet şi acelea m'au cam speriat. De purtat după ce îl dai jos, vei purta aparat dentar mobil, din ce am înţeles de la un prieten e de plastic şi abia vizibil, îl poartă doar noaptea. Eu l'am purtat aproape trei ani, dar asta pentru că în loc să îmi fac mobil, mi l-a mai lăsat pe cel fix, încă 6 luni, cât ar fi trebuit să îl port pe cel mobil. Acel aparat are rolul de a'ţi menţine dinţii în poziţia corectă, pentru a te asigura că nu revin la forma de dinainte să ai aparatul fix. De schimbat, nu se va schimba nimic, doar că la început vei avea o senzaţie puţin mai ciudată, ca şi cum ţi'ai simţi doar gingiile, dar te vei obişnui. Vei sta mai liniştită, nu'ţi va mai rămâne mâncare printre brack'eţi, vei putea mesteca gumă câtă vrei, te vei spăla mai uşor pe dinţi, etc, etc. Baftă!happy

2 răspunsuri:
| YoIustin a răspuns:

Cunosc pe cineva care a purtat aparat fix si dupa ce l-a scos nu s-a schimbat cu nimc infatisara lui. De purtat ceva dupa ce l-a scos pe ala nu-mi amintesc sa mai fi avut altceva.