Întrebare recomandată | Ponce a întrebat:

Salut la toti. Acum 25/30 de minute m-a muscat o pisica. A apucat sa bage coltii calumea in mana mea. Se vede 2 zgarieturi mici, mana s-a umflat putin, am pus gheata, spirt imediat dupa ce m-a muscat, insa ma doare si acum.
Pisica stiu ca nu e turbata, sa batut cu un pisic (amandoi fiind baieti), iar dupa ce s-a terminat cel care m-a muscat a fugit, iar eu am vrut sa-l iau sa-l dau afara in curte, insa m-a muscat.
Vreau sa stiu daca pot patii ceva rau, spitalul este foarte departe de mine, merg cam 60/80 de minute pana ajung la spital.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu se glumeste cu asa ceva.

| mgtow a răspuns:

Pisica nu se spala pe dinti ai microbi in mana care se dezvolta, ia autobuzu la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca este un motan de pe strada poate sa aiba multe boli si nu e bine daca te-a muscat, eu zic sa te duci la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la spital sau la dispensar sa iti faca anti tetanus

| awspam a răspuns:

Du-te la spital la urgente, sa iti faca un antitetanus

| giony54 a răspuns:

Toate pisicile au microbul turbarii de aceea este bine sa mergi la medic la urgenta si sa-ti faca o injectie care te va scapa de griji.

| zaratu a răspuns:

Du-te la spital urgent pentru un antitetanus

| Cat a răspuns:

Buna!

Sper ca deja ai ajuns la spital si un medic s-a ocupat de tine.
Dupa cum ti-a fost mentionat si in alte raspunsuri, muscatura de pisica extrem de periculoasa si are potentialul de a face mai mult rau decat una de caine. Simptomele apar destul de rapid, dar pe cele superficiale deja le-ai experimentat: umflarea zonei, o incalzire a acesteia etc. Problema mai grava e ce se intampla sub pielea ta, datorita bacteriilor care s-au transferat din gura pisicii in mana ta. Poate dura de la 2-3 zile pana la cateva saptamani pana iti dai seama ca ai o infectie acolo, dar nu lasa timpul sa treaca. Se poate ajunge pana la amputarea zonei muscate in cazuri extreme si netratate.
Cele 60/80 de minute pe care le-ai petrece pe drum pana la final merita, la urma urmei, in joc e sanatatea ta.

Multa bafta!

| Cristi19 a răspuns:

Se vad 2 zgarieturi*
si du-te la doctor cel mai bine

| Ponce explică:

Multumesc de raspunsuri. Cam la cat timp de la incident apar aceste 'simptome'?

| mihaituneup a răspuns:

Un simplu sfat -> du-te la DOCTOR repede.
Uite de ce:
Chiar daca este motanelul nostru preferat muscatura de pisica este foarte pericuoasa. Pisicile sunt purtatoare a unui foarte mare numar si tipologii de bacterii in gura lor. Cea mai frecventa este Pasteurella multocida. De cele mai multe ori o zona muscata devine rosie, se tumefiaza si devine dureroasa. Gravitatea este cu atat mai mare cu cat este mai profunda. Locul muscaturii se poate inflama foarte repede si fara un tratament serios poate apare si septicemia (simptome asemanatoare gripei dar mult mai intense, febra mare, dureri in tot corpul) Copii, batranii sau persoanel cu afectiuni cronice pot face forme foarte grave.

| NowRelax a răspuns:

Pisica s-a batut cu un pisic rolling on the floor)))))))))

| albinutavesela a răspuns:

Mergi la spital sa iti faca un anti tetanus

| DunkelheitBu a răspuns (pentru albinutavesela):

1. Ala e antirabic 2.Alea se fac la caini turbati 3. Pisica nu e turbata deci de ce?

| TheBearandWolfLover a răspuns:

Pe mine m-a muscat pisica de nu stiu cate ori, si n-am patit nimic. Nu trebuie sa iti faci probleme, serios, e doar o pisica! Daca te mai doare si in urmatoarele zile, atunci chiar ar trebui sa mergi la doctor.

| CriStyaN988 a răspuns:

Simplu du-te la doctor...el iti va spune daca e sa faci o injectie (tetanus ) sau daca nu ai nimic. sper ca ti-am fost de ajutor big grin

| RobertKill99 a răspuns:

Salut! Eu as zice sa te duci la spital fiindca daca te duci la doctorul de familie el nu va avea ce sa-ti faca pentru ca la el nu gasesti antitetanus asa ca du-te la spital ca sa nu risti, sa fi sigur! FUNDAAAAA!

| omikasperantza123 a răspuns:

Du-te la spital. Nu se glumeste cu asa cevawinking

| ValentinaBăi a răspuns:

Am observat ca in unele raspunsuri se spunea ca ai putea pune rivanol insa... nu e bine sa te joci cu asta. in gura pisicii se afla multi microbi care, cand ajung in piele se poate umfla si mai ales chiar daca nu este turbata daca este pisica "strazi" e mizerabila si sincera iti spun sa mergi la doctor chiar daca te va durea putin. vei trece si decat raul mai bine alege binele ca dupa o sa te faci bine si sper sa nu mai treci prin asta! Bafta :* si sper sa te faci bine.

| Lolly123 a răspuns:

Pai e bine ce ai facut tu... dar ai putea totusi sa faci infectie, in fiecare seara sa te speli la rana, sa iti dai cu spirt si daca ai sa te dai cu betadina(unguent pentru rani deschise) cel mai potrivit ar fi sa te duci la un doctor sa iti faca un vaccin anti-rabic, nu se stie daca pisica avea rabie.
funda plz happy

| radda a răspuns:

Nu mai pune spirt pe rana ca mai rau ii faci.incearca cu rivanol.in cea ce priveste muscatura ar trebui sa te duci la doctor deoarece nu ai de unde sa stii daca pisica este turbata sau nu.boala se manifesta diferit de la o specie la alta.

| Theonnnnn a răspuns:

Daca inca te doare eu iti sugerez sa te duci la spital

| Frunza_Ana_1998 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un medic ca daca pisica e normala poate nu vei pati nimic dar oricum cine stie animalele pot avea diferite boli:'