| rap4us a întrebat:

Salut, ma cheama Luca, am jucat baschet 2 ani, acum m-am apucat din nou si de cateva zile am dureri de genunchi cand cobor scarile sau dupa ce alerg. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeeexD a răspuns:

Nu stiu, cam 3-5 zile. Dar eu iti recomand ca dupa ce vi de la antrenamente sa stai in pat relaxat si sa citesti o carte timp de 20 de minute, 10 minute sau o ora sau daca ai teme nu e nici o problema cat timp stai pe scaun happy. Asa faceam eu cand vedeam de la antrenamentele de baschet. Sper ca te-am ajutat!

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu trebuie sa exagerezi cu antrenamentul in primele zile daca ai avut o pauza. Pornesti usor, apoi in timp iti intri in ritmul normal. E normal sa te doara, dar te poti duce si la un control pentru ca febra musculara nu ar trebui sa fie doar la genunchi. Poate acolo e mai mult solicitat dar oricum nu e doar acolo.

| facepalmlol a răspuns:

Hmm..nu prea am idee ce poti face, dar cred ca o sa iti treaca in timp.E din cauza ca nu preai ai facut efort in ultimul timp si ai inceput asa deodata.
Poti sa aplici un antiinflamator seara la culcare.

| MitroKta a răspuns:

Am jucat si eu baschet si respect si acum regula de aur in sport si in efortul fizic: 'incalzirea' inainte si dupa efort. Asta e probabil e problema ta- nu te incalzesti inainte si nu te destinzi dupa- asa ca te dor incheieturile in special genuchii, acestia fiind cei mai solicitati. De aceea eu iti recomand niste exercirii la spalier. Te agati de o bara mai de sus astfel incat sa nu atingi podeaua stand complet atarnat. Apoi, ai 2 tipuri de exercitii: prima data intinzi varful degetelor de la picioare cat de mult poti in jos spre podea. Timp de un minut doua, cu intermitente. Al doilea tip, ridici genuchii pana la abdomen si apoi impingi cu putere direct in fata. Tot asa, timp de 1-2 minute. Functioneaza garantat. A, si nu cred ca o sa iti treaca de prima data cand faci chestia asta, asa ca nu te lasa, si mai ales nu neglija incalzirea, si destinderea. Pentru incalzire recomand ture de teren/sala, iar pentru destindere 20-30 sarituri pe loc cu genunchii la piept.

| AndreeeexD a răspuns:

Este din cauza ca nu ai depus efort fizic timp de o vreme si cred ca ai febra musculara, dar aia trece in cateva zile daca nu depui efort fizic prea mare. Bafta!

| rap4us explică (pentru AndreeeexD):

Si daca fac efort fizic mare in cat timp trece?

| AndreeeexD a răspuns (pentru rap4us):

Nu stiu, cam 3-5 zile. Dar eu iti recomand ca dupa ce vi de la antrenamente sa stai in pat relaxat si sa citesti o carte timp de 20 de minute, 10 minute sau o ora sau daca ai teme nu e nici o problema cat timp stai pe scaun happy. Asa faceam eu cand vedeam de la antrenamentele de baschet. Sper ca te-am ajutat!

| PassingBY a răspuns:

De ce preferi să întrebi aici în loc să întrebi un medic? Serios.

| frank2002 a răspuns:

Salut.Probabil ar trebui sa te dai cu un unguent in locul respectiv.Trebuie sa nu te implici in activitati epuizante pentru ca s-ar putea sa faci din aceasta febra musculara o problema mai grava. Uite aici cum sa te tratezi cel mai bine http://www.sfatulmedicului.ro/......lara.Bafta si insanatosire grabnica.

| Anncuu a răspuns:

Buna.Ma numesc Ancuta si eu joc Hochei de iarba de apropate jumatate de an.Am avut si eu acele dureri la genunchi si iti recomand o crema pentru picioare si sa te dai in fiecare seara.Si aceste dureri se numesc - FEBRA MUSCULARA....primesc fundita?