| TwiSt1997 a întrebat:

Salut.Merg la sala de 10 luni si m-am ingrasat cam 12kg.Am pus putina grasime pe abdomen si as vrea din vara sa alerg 30min in fiecare zi.Stiu ca voi slabi, dar vreau sa stiu daca voi slabi si in brat. Abdomene fac in fiecare zi dar se vede foarte putin.Voi merge si la fotbal aproape in fiecare si cu bicicleta.Tot din vara as vrea sa fac 2 exercitii masa si 1 definire la biceps, vreau sa stiu daca voi slabi daca fac si masa si nu doar definire, si daca da cam cat(am 34.5).Triceps nu fac pentru ca e destul de definit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Abdomene in fiecare zi = antrenament de om prost. de-aia nu se vede. ii dai prea mult, il supraantrenezi. abdomenul se lucreaza MAXIM o data la 2 zile, adica de 3 ori pe saptamana, in cel mai RAU caz. de 2 ori este de ajuns, pe saptamana.

deci fotbal + bicicleta + alergat? de ce? te duci la fotbal, alergi destul acolo, suficient atat. 30 de minute de alergat, fie el si in fotbal este arhi-suficient.

nu exista exercitii de definire sau de masa, antrenamentul este ACELASI. difera doar masa de forta, atat.

nu exista triceps nu fac ca X motiv, esti fatalau? triceps prost = deltoizi prosti = piept prost. sunt grupe interconectate. vei pierde la celelalte 2 crezand in mintea ta ca esti mare in triceps, GRESIT.

singurele diferente intre perioada de hipertrofie musculara si cea de definire tin de alimentatie si cardio. adica schimbi regimul in hipocaloric din hipercaloric si adaugi cardio.

daca tii regimul la fel, dar adaugi ceva mai mult cardio scaderea nu se va vedea aproape deloc. inevitabil scazi, ca nivelul de grasime va scadea, deci, implicit, cm compusi din grasime vor disparea. este logic, dar mentinand regimul hipercaloric nu bagi muschii in "greva foamei", dar vei slabi mult mai incet, dar pastrezi masa musculara aproape intacta. daca bagi si regim hipocaloric, te definesti mai repede, dar pierzi ceva mai multa masa musculara

| TwiSt1997 explică (pentru JohnnyBi):

La triceps nu fac definire, FAC ANTRENAMENT!

| JohnnyBi a răspuns (pentru TwiSt1997):

Dupa cate ti-am explicat tu tot prost esti. nu exista diferenta intre antrenamentul de masa si ala de definire, dar fie ca tine, tu intrebi, tot pe a ta proasta o tii.

| TwiSt1997 explică (pentru JohnnyBi):

Stiu asta, si ai putea fi mai respectuos, nu toti avem cunostinte asa vaste ca tine in domeniul bodybuildingului.Asta nu ti-o spun ironic, iar:Vorba dulce mult aduce.

| JohnnyBi a răspuns (pentru TwiSt1997):

Deci tu ceri ajutor. eu iti explic. vii si spui ca e ca tine, iti explic ca nu este asa, tu nu te-ai supara? ti-am zis mura in gura ce, cum, unde, de ce, si tot vii si ma contrazici. ai 2 lucruri: accepti un sfat si tii cont de el sau nu.

tu in schimb, intelegi ce vreau sa iti zic, dar tot ca tine o zici. nu conteaza in ce forma imi pun un raspuns, tu intelegi ce vreau sa zic, eu mi-am facut treaba. nu am fost niciodata un caracter carismatic, nu voi fi prea curand unul. aia e, mai avem si defecte

10 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa iei legatura cu un medic nutritionist.
http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

Răspuns utilizator avertizat
| KenTuu a răspuns:

Putin probabil sa slabesti in brate, dar orice muschi isi pierde din volum daca nu este antrenat pe o perioada mai lunga happy