| nokef a întrebat:

Numele meu este Alex am 17 ani jumate si de aproape 2 luni ma tot gandesc la o modalitate de a ma putea lasa de fumat! Daca poate cineva sa ma ajuta cu niste sfaturi/idei ca sa ma pot lasa. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nokef? daca nu ai o soba in piept si un horn in cap, nu trebuie decat sa respiri normal aer curat, si sa razi de ceilalti care cand tu iei o gura de aer curat dimineata ei iau cateva de fum.glumesc mult pe tema asta cand plec la servici dimineata; salut ce faci? respir.tu? fumez.da.da tu duhnesti.mai nokef? cat efort ai depus sa iei tigara? tot asa o lasi.pur si simplu.asa am facut eu.intr-o zi am zis; gata.plamanii sunt pentru aer nu pentru fum.am fumat 11 ani.si m-am lasat de 16.imi plac tigarile dar nu le mai vreau.nokef? deloc.intelegi? nu le=am mai luat deloc.nici un fum.asta inseamna sa ai vointa.

4 răspunsuri:
| Aliutza a răspuns:

Poti sa iti alegi un borcan sau o cutie transparenta si de cate ori vrei sa fumezi o tigara, pui acolo 60 de bani sau cand vrei sa-ti cumperi un pachet cu tigari, pui 11 lei acolo. Dupa o saptamana, s`ar putea sa te surprinda cati bani ai facut, practic nefacand nimic.
Si eu sunt fumatoare, dar cand o sa ma las, o sa ma las dintr`o data, nu treptat. Asta cu "fumez din ce in ce mai putin" e o prostie. Ori fumezi (si nu conteaza ca tragi un fum pe zi), ori nu mai fumezi (deloc).
Daca ideea mea nu merge, poti sa suni la linia fierbinte de pe unele pachete de tigari (e gratis) si sa ceri ajutor acolo. Sau sa-ti iei plasturi Nicorette, desi sunt destul de scumpi si ajutorul pe care ti`l pot da depinde de organismul tau.
Daca nici asta nu merge, atunci mergi la un psiholog. Nu e o rusine sa mergi la psiholog. Nu e acelasi lucru cu un psihiatru.

P.S.: Daca te ajuta cu ceva, sa stii ca 70% din dependenta e la nivel psihologic si doar 30% e nevoia organismului. De aia te ingrasi dupa ce te lasi de fumat. Pentru ca simti nevoia (psihologic) sa ai ceva in gura mereu. Si incepi sa rontzai orice.
Bafta!

| Mihaela a răspuns:

Hei. Nu stiu daca o sa te ajute, dar cred ca ar trebui sa mergi la un psiholog, care poate o sa te ajute mai mult. Gandeste-te ca iti faci rau singur, ca pe langa faptul ca mai dai bani pe ele, iti mai fac si rau. Gandeste-te ca traim intr-o lume in care toti sunt doar pentru ei, in care toti vor sa-ti faca rau; nu iti fac ei destul rau? Iti mai faci si singur. Sa nu mai zic ca incetineste cresterea, ingalbenirea dintilor si a unghiilor, plus ca exista riscuri mult mai mari sa faci anumite boli.
Nu stiu daca te-am convins sau daca te-am ajutat! Oricum, eu sper sa reusesti sa te lasi! Numai bine!

| Anonim_4998 a răspuns:

Cea mai buna solutie este ambitia. Daca ai vointa vei reusi.Trezeste-te intr-o dimineata si vb tu cu tine insuti.Incepand de astazi nu mai fumez.Mesteca guma in loc de a fuma o tigara si vei vedea ca vei reusi.Mult succes!

| Niara a răspuns:

Eu am reusit sa ma las intr-o dupa amiaza citind cartea lui Allen Carr, In sfarsit nefumator. O gasesti pe net. Nici eu nu credeam ca e posibil, fumam un pachet pe zi. Si totusi...la sfarsitul cartii am stins tigarea si am stiut ca e ultima. De 6 luni nu am fumat si nu voi mai fuma, sunt 4 milioane de lei pe care le pot cheltui altfel decat incercand sa ma sinucid...( caci fumand asta faceam)