| Sentry a întrebat:

Salut oameni! Am o frustrare din cauza unei dureri provocate de o fractura mai veche de acum 2 ani la partea de jos a piciorului, nu unde e talpa, ci pe partea cealalta, unde e osul astragal.
Pentru inceput, ca sa intelegi, intr-o zi, cineva mi-a fracturat piciorul "din greseala" mai mult a fost din prostie pura, am fost la urgenta, mi-am facut radiografie iar medicii de acolo au spus ca am venit degeaba si ca nu am nimic, numai o mica inflamatie. Era cam destul de evident ca era un fel de fractura din moment ce nu puteam umbla, decat 2 pasi la 1 minut de pauza. Dupa cateva luni, am fost la un alt medic si mi-am facut din nou o radiografie. Medicul primar (sau seful de birou) a spus ca e o fractura inchisa care s-a sudat cat de cat okay. El mi-a spus ca am 2 optiuni, ori fac operatie riscanta, ori ameliorez durerea si aia e, raman pe viata cu chestia asta. Cand am aflat asta mi-a picat fata si am fost foarte intristat, nu mai pot face sporturi precum baschet, fotbal, dansuri si altele. Acuma a inceput sa ma doara si coloana pentru ca nu pot sa stau drept daca ma doare piciorul si atunci stau stramb.
Frustrarea mea e ca, eu chiar daca ameliorez durerea acum, cum va fi peste 30 de ani? Eu acum am 19 ani si abia ma tin cu piciorul asta, parca deja am 50 de ani si ma dor oasele si am nevoie sa ma relaxez ca sa imi revin. Vreau sa stiu ce pot face in privinta asta, sa ma duc la alti medici specialisti? Sa fac operatia aia? Vreau sa stiu ca la 50 de ani inca ma pot misca si fara baston, va rog sa ma ajutati cu sfaturi, daca puteti, legat de starea mea psihica si chiar si fizica. Pana la urma cu totii vrem sa avem o batranete fara dureri si care sa fie okay, dar in cazul meu? Ca dupa jumatate de ora de stat in picioare, efectiv nu mai pot nici macar sa umblu? Ce pot sa fac? Va rog ajutor, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Aceeasi porblema o am si eu... dar eu nu accept operatia pentru ca daca e un risc prefer sa merg ca pana acum, adidasi si dureri din cand in candwinking
Tu incearca sa consulti si alti medici.