| Shukacu a întrebat:

Peste cateva zile trebuie sa fac un vaccin diftero-tetanic sau cum se-o numi ne-a zis ca e ultimu pe care il facem.
Dar mi-e frica si de durere si daca baga ceva in ele. daca nu il fac risc sa patesc ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Acest vaccin este recomandat in profilaxia difteriei si tetanosului.Presupun ca esti la ultima revaccinare care se face la 14 ani si incheie ciclul de imunizare inceput de la varsta de 2 luni. Daca nu-l faci inocularile anterioare le-ai facut degeaba.Se inoculeaza 0, 5 ml vaccin pe cale strict intramusculara si pot sa apara reactii adverse-durere locala, febra, reactii care se remit dupa 24-48 de ore, pot fi reduse la minim daca administrarea vaccinului se efectueaza corect.

| Shukacu explică (pentru Raniia):

De fapt am 17 ani si da este ultimu care l-am facut.

4 răspunsuri:
| loveisfreedom a răspuns:

Si eu trebuie sa il fac maine, mie mi-a spus ca e obligatoriu(daca nu era crede-ma nu-l faceam tongue)nu vei pati nimic grav, daca tii muschii incordati sau daca te vei misca te va durea putin(putin insemnand o saptamana) happy

| MrDumbo a răspuns:

Vaccinul nu doare pe moment dar in urmatoarele 2 zile o sa te doara putin locul in care a fost facut. este o durere suportabila gen ca si cum ai fii vanat. du-te si fa vaccinul linistit si multa sanatate!
Funda?

| Emytza_Emy_1996 a răspuns:

Stiam ca da dar nu iti fie frica de durere k e ca si cum te-ar intepa o albina si apoi nu mai simti