| BobStone31570 a întrebat:

Salut, pun aceasta intrebare din nerabdare sa imi intreb medicul dentist laughing
Pana se termina lucrarea la un dinte frontal si daca trebuie luat jos. Se pune o proteza sa nu se vada dintele lipsa? Ms ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Putini dentisti au proteze provizorii pentru aceste cazuri.
Majoritatea te lasa stirb, pana cand se monteaza noul dinte.
Daca deschizi insa subiectul, cred ca se poate rezolva; presupun ca toti au acces cam la aceleasi materiale. Vorbeste din timp.

3 răspunsuri:
| timidu89 a răspuns:

Nu

| Akavalashia a răspuns:

In mod normal și obligatoriu ar trebui sa îți facă lucrare provizorie.
In secolul nostru stomatologia nu se accepta altfel.
Dacă ai nerv pe dinte provizoria protejează de atacul acid care duce la inflamatie pulpara,
Termic te doare dacă bei rece cald, nervul e super aproape și Răspunde in consecință. Dacă nu ai nerv totuși, e riscul la carie mare, dentina expusă e ca un burete, expusă la saliva și o săptămâna pana vine lucrarea de la tehnician, se cantonează cu bacterii și faci carie sub noua lucrarea.
Dacă medicul nu face provizorii, gândește te de doua ori dacă vrei sa continui cu el. Apropo, sunt doua tipuri de provizorii.
Făcute direct lângă scaun in cabinet sau laborator. Alea sunt mai de lunga durata etc. Spor