| ficusdegradina a întrebat:

Remediu pentru respiratie neplacuta ceva pe termen mai lung sau remedii care stiti ca functioneaza pentru voi? Fara Septoral, sau guma ca astea nu rezolva cauza. Sau in cazul in care stiti, ce analize pot sa fac sa gasesc problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Salut! Foloseste ata dentara, si nu manca multe dulciri sau carne, astea-s hrana preferata a bacteriilor din gura. Oricum, e normal ca dupa cateva ore sa simti un miros neplacut, pentru ca in gura sunt bacterii; mirosul e de fapt produs de ele, sunt reziduurile lor (de exemplu acidul produs de bacterii in urma consumului de zahar topeste dintele, asta fiind caria). Apa si aerul sunt de ajutor, majoritatea bacteriilor sunt anaerobe si mor la contactul cu oxigenul, de asta daca vorbesti 4 ore, n-o sa ai vreun miros neplacut, dar daca tii gura inchisa, o sa ai si dupa o ora.

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Salut.
Incearca Lacalut Flora
Sanatate!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

CB12 spray. Se gaseste la farmacii.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Spala-te de 2 ori pe zi sau chiar 3, foloseste mai multa pasta de dinti, foloseste apa de gura listerine, daca nu functioneaza acestea, du-te la un dentist poate ai carii si aceea e cauza respiratiei neplacute.

| ficusdegradina explică (pentru TheAnonimous3037):

Ma spal de 2 ori pe zi, carii nu am, merg regulat la dentist. Listerine-ul nu ajuta decat pe moment, dupa 4 5 ore incepe sa revina respiratia tipica.