| Safire17 a întrebat:

Se poate sa mori in operatia de apendicita? Cine stie, nu vreau raspunsuri de la jucatori care doar isi dau cu parerea, ci doar care povestesc din propria experienta! aaa... si inca ceva cat de grea este operatia? Funda cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, orice operatie are risc de moarte. SE accepta ca o operatie de apendicita obisnuita are o mortalitate de cam 1 la 100 000 de pacienti.
Operatia are dificultate variabila, in functie de stadiul bolii si de pozitia anatomica a apendicelui. Poate dura intre 15 minute si doua ore.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Riscurile operatiei de apendicita (apendicectomie) depind de varsta pacientului (persoanele in varsta au riscuri mai mari), bolile asociate ale celui operat, precum si stadiul in care se intervine (complicatia e mai grea si de durata mai mare daca apendicele inflamat s-a rupt si s-a instalat peritonita). In general, este o interventie chirurgicala destul de usoara, daca este efectuata laparoscopic, pacientul poate pleca acasa chiar a doua zi. Detalii mai multe despre operatia de apendicita gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/apendicita-acuta

| bulin a răspuns:

Apendicomie operata clasic sau laparoscopic? Nu simti decat durerea de dupa, inainte de operatie vine asistenta de la ATI, stai de vorba cu doctorul, te anesteziaza general (in cazul in care operatie se face laparoscopic) sau daca este clasica poti sa dai de un medic care sa iti faca rahie dar nu recomand big grin.In timpul operatiei singurul risc este acela ca apendicul se poate sparge dar asta depinde doar de doctor big grin.Cand te trezesti te trezesti la reanimare stai putin dupa te duci la salon.Depinde de ambitia ta daca vei merge imediat dupa ce te trezesti sau daca mai zaci putin.Important este regimul alimentar!

| YunaFFX a răspuns:

Cu cat te operezi mai repede, cu atat riscul de a muri din aceasta operatie scade. Operatia este una simpla, pur si simplu se face o incizie si se extirpa apendicul inflamat. Dar daca nu se face la timp, apendicita se poate transforma intr-o peritonita - cand apendicele infectat nu este indepartat in timp util se poate ajunge la fisurarea sau chiar ruperea acestuia. Infectia ajunge in cavitatea abdominala, determinand peritonita (numai in acest stadiu exista riscul de a muri). Este foarte important sa te duci la un spital de incredere, unde nu exista riscul de ustensile nesterilizate. Dupa operatie nu este indicat sa faci efort sau vreun sport. Sper ca te-am ajutat.

| oOSmileoO a răspuns:

Eu am facut-o in clasa 1 au trecut multi ani de atunci dar imi amintesc ca m-a durut ff tare

| alexutza1183 a răspuns:

Operatia de apendicita este foarte usoara, dureaz cam 15 minute,daca este descoperita si tratata la timp.
Daca perforeaza, da se poate muri, deoarece toata acea mizerie din apendice se imprastie in abdomen.
Si eu am fost operata si in 4 zile am fost acasa, doar ca nu ai voie sa faci efort fizic timp de un an sau doi (nu imi mai amintesc sigur)
Succes!

| XDoctor a răspuns:

NU m-am operat dar am discutat cu multi doctori! Operatia presupune o mica incizie si extirparea apendicului inflamat! Ca la orice operatie sunt si riscuri! Dar riscurile sunt sub un procent mai mic de 5 la suta! Deobice cand se mai intampla sa se greseasca o operatie d apendicita se intampla nu din cauza nestiintei dr. ci din cauza neatentiei, operatia fiind una foarte simpla! Asa ca daca ai prb gasesti un chirug bun si da-o afarawinking!

| nebuniaataa a răspuns:

Este foarte usoara operatie.acum depinde in ce stadiu esti., daca ai dat sau nu in peritonita. daca ai dat te baga de urgenta...pentru ca risti sa o mierlesti deoarece se extinde puroiul in sange.dar daca este apendicita simpla.in 30 d min totu e gata.e ceva foarte usor

| nebuniaataa a răspuns:

Si nu trebuie sa faci efort cam o luna maxim