| Ionut231312 a întrebat:

Salut, stiti niste metode de a scapa de cosuri? Am incercat cu Zynerit sau Skinoren si nu prea a functionat, ba chiar ma ardea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Au fost mai multe care au ajutat, insa alimentatia sanatoasa in primul rand.
Asta la mine, depinde farte mult de organism.
Ai putea cauta un dermatolog bun care prin analize, iti poate spune exact cauza aparitiei cosurilor in cazul tau.
In ultima vreme am folosit

https://www.google.de/......ps?/search

dar acum va iesi de pe piata, daca nu a iesit deja. :(

Eu ma feresc de dulciuri, sucuri de orice fel din comert, prajeli si grasimi (imediat dupa ce mananc dulce sau gras, imi apar cosuri), nu prea mananc nici paste sau cartofi, (dar asta fiindca sunt la limita cu greutatea si am inceput un regim bazat mai mult pe legume, verdeturi si fructe.)
Mananc doar legume crude sau fierte (cu curry si eventual putin busuioc), carne fiarta de pui, peste, curcan, vita...
Multe salate asortate cu paine prajita si cascaval.
Iaurt (Sanlacta si Boni, iar in Germania am gasit ceva asemanator in Edeka)
Multe mere, lamai si grapefruit, mango, kiwi, etc.
Imi fac smoothie/uri (1 iaurt, mar, morcov, visine si zmeura (congelate sau din compot), uneori putina sfecla rosie, putina telina, 2 frunze de spanac si o bucatica de ghimbir cubulete mici.)
Sau fara iaurt si adaug la sfarsit sucul de la 1-2 lamai.

Si multe altele.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La mine Zynerit a ajutat, in combinatie cu inca ceva, nu imi mai aduc ainte numele, fiindca a fost in 2004. Insa cand am intrerupt tratamentul cu cele 2, m-am umplut de 3 ori mai tare.
Am constatat ca nimic nu ajuta mai bine decat alimentatia, in cazul meu.

| Ionut231312 explică (pentru NLS):

Si cam ce alimentatie zici sa am? Ce sa nu mai mananc?

| NLS a răspuns (pentru Ionut231312):

Au fost mai multe care au ajutat, insa alimentatia sanatoasa in primul rand.
Asta la mine, depinde farte mult de organism.
Ai putea cauta un dermatolog bun care prin analize, iti poate spune exact cauza aparitiei cosurilor in cazul tau.
In ultima vreme am folosit

https://www.google.de/......ps?/search

dar acum va iesi de pe piata, daca nu a iesit deja. :(

Eu ma feresc de dulciuri, sucuri de orice fel din comert, prajeli si grasimi (imediat dupa ce mananc dulce sau gras, imi apar cosuri), nu prea mananc nici paste sau cartofi, (dar asta fiindca sunt la limita cu greutatea si am inceput un regim bazat mai mult pe legume, verdeturi si fructe.)
Mananc doar legume crude sau fierte (cu curry si eventual putin busuioc), carne fiarta de pui, peste, curcan, vita...
Multe salate asortate cu paine prajita si cascaval.
Iaurt (Sanlacta si Boni, iar in Germania am gasit ceva asemanator in Edeka)
Multe mere, lamai si grapefruit, mango, kiwi, etc.
Imi fac smoothie/uri (1 iaurt, mar, morcov, visine si zmeura (congelate sau din compot), uneori putina sfecla rosie, putina telina, 2 frunze de spanac si o bucatica de ghimbir cubulete mici.)
Sau fara iaurt si adaug la sfarsit sucul de la 1-2 lamai.

Si multe altele.