Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Sunt foarte nervos din anumite multive. in fiecare zi diferite motiv.
Imi este destul de usor sa tin in mine si sa par " normal ", dar aceasta retinere nu face bine. In fiecare zi simt nevoia sa ucid pe cineva.
Cum pot sa eliberez aceaste sentimente negativa fara sa ranesc pe cineva? caci simt ca intr o zi am sa explodez.
P.S.: Mi s a mai intamplat ( cam o data la cateva luni ) sa explodez in manie si sa distrug tot ce e in jurul meu. Eu fiind o persoana introvertita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Mania pune foarte usor stapinire pe om. Orice om are in viata asta momente in care ar vrea a distruga ceva, pe cineva, citeodata sunt momente cind am vrea sa ne autodistrugem.Nu exista nici o alta cale crede-ma decit sa incerci sa crezi in Dumnezeu si cind nu te vede nimeni vorbeste cu el descarca-ti sufletul, nu e o rusine.Ba,dimpotriva.Eu am peste cincizeci de ani si am trecut prin foarte multe in viata.in lipsa credintei deja de mult puteam lua calea autodistrugerii.Si la ce foloseste? La nimic.Am incercat si calea cea gresita nu a dus la nimic bun.Dar credinta rugaciunile chiar daca nu iti dau raspuns imediat dar fi sigur ca iti arata calea cea mai buna. Uite am citi ani am si nu mi-e rusine sa recunosc ca doar azi am ajuns sa inteleg in profunzime ce inseamna a doua porunca; sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.Foarte multe suferinte am putea evita in aceasta viata daca am respecta aceasta a doua mare porunca.Nu de la altii trebuie sa asteptam minuni. Minunea trebuie sa o infaptuim noi aplicand legile iubirii orice s-ar intimpla.

| anonim_4396 explică (pentru carminaburana43):

Sunt ateu fata de dumnezeul vostru stupid.

| carminaburana43 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeul nu e doar al meu.Si sunt convinsa ca inainte sa mori o sa-ti dai si tu seama, ca exista si ca este a tuturor.

| carminaburana43 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana una alta sa te fac sa rizi caci risul nu e interzis in nici o credinta. Uite pe unul nervos ce a facut:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JOgcTBHrMck

| Alfonso a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te dreacu!laughing))))))Serios,acum! Chiar era nevoie sa postezi intrebarea asta pe TPU?! Sperai ca o sa primesti niste raspunsuri gen"Dai drumul,omara pe cineva,asa te vei linisti!"E logic,incearca sa te calmezi sa nu mai bagi seama,si ma enervez des,e din cauza varstei! Incearca sa vorbesti cu un prieten despre asta, sa te descarci, da un pumn doi intr-o perna, sau plangi putin! Daca dupa toate astea tot vrei sa ucizi si sa distrugi, atunci...ai apucat-o pe calea intunecata, si trebuie sa te duci la Psihiatru! Forta fie cu tine!laughing

| anonim_4396 explică (pentru Alfonso):

Forta fie si cu tine! laughing

| carminaburana43 a răspuns:

Nu trebuie sa facem prosti pe cei care nu cred.trebuie sa ne rugam sa aiba si ei o data in viata asta darul de a putea crede.Noi trebuie sa multtumim lui Dzeu pentru credinta pe care o avem nu e voie sa facem nici un om prost.Trebuie sa ne rugam pentru fratii nostri sa poata crede intr-o buna zi.Dzeu a datlibera vointa deciliber arbitru pentru fiecare asta inseamna ca fiecare om are libertatea de a alege calea credintei sau nu.Nu e voie sa ne suparam sau sa facem prosti pe acei care aleg o alta cale ci sa multumim ca noi am avut dorinta de a cunoaste si dorinta de a crede in Dzeu si ne-afost data acest dar.Credinta adevarata nu-ti pica din cer de pe o zi pe alta trebuie sa-ti doresti asta si sa te rogi mult pina ajungi acolo.Dar iti multumesc pentru sustinere si iti doresc ca Dzeu sa te mentina in aceasta credinta pina la capat.

| anonim_4396 explică (pentru carminaburana43):

Religie data oamedilor de catre oameni. Asta vad eu in viata voastra.
Nu cred in dumnezeul pe care oameni l au inventat, dar sunt sigur ca in univers exista o forta mult mai mare ca a noastra, un dumnezeu cum vreti voi sa i spune ti.
Astfel, izolandu ma de religia voastra mincinoasa, pot pleca intr o calatorie spre gasirea dumnezeului cel adevarat, cel in care cred eu.

| carminaburana43 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am afirmat ca sunt religioasa.Am afirmat numai ca cred in Dumnezeu.Religiile da, despart oamenii dar credinta adevarata, care consta in a iubi cu adevarat oamenii si a ajuta permanent pe cei suferinzi sau simplu a da mereu o mana de ajutor acolo unde e nevoie chiar si cu cel mai marunt gest, nu stiu de ce te-a enerva? sau de ceai numi mincinos o credinta pe care o am eu care nu se bazeaza pe religie? am afirmat eu ca sunt religioasa? Nu.Am afirmat ca cred in dzeu. Daca esti suparat pe religii asta inteleg.Dar pe credinta bazata pe iubire?

| carminaburana43 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti crea sanatate, bunastare si fericire in viata ta, in jurul tau, folosind 4 lucruri simple. Vindecarea vietii incepe cu vindecarea sufletului.Procesul de vindecare presupune 4 pasi extremi de simpli. Patru propozitii pe care le cunosti atat de bine, dar pe care trebuie sa le rostesti zi de zi, sau ori de cate ori intampini un moment dificil:

Te iubesc

Imi pare rau

Te rog iarta-ma

Multumesc

| anonim_4396 explică (pentru carminaburana43):

De mic mama a plecat in Italia sa lucreze si o vedeam cam o data pe an. pe la 10 ani nici nu stiam cum arata. taica mi lucra toata ziua si cand il vedeam era atunci cand ma batea.
Rudele mele foarte rele n au stiut decat sa profite de putinul pe care l aveam.
Singurul meu prieten e acum un tocilar ratat obsedat de jocuri pe pc ce ma mai si injura ca nu stiu ce am eu cu viata lui de ****.
Sarac, lipsit de iubire, lasat singur sa se descurce. astfel de viata cred ca explica faptul pentru care urasc pe toata lumea.
Oricum, am incercat sa evoluez. si am reusit.
Acum sunt un mic scriitor, scenarist, bucatar, fac sport de performanta si ma apreciaza foarte multa lumea pentru ceea ce sunt. dar cu ura si iubire. mai am putin de lucru big grin imi e greu sa trec peste aceasta drama, dar nu am incetat niciodata sa lupt si sa sper.
P.S.: Acum am fost destul de sincer iar in cele ce le am scris mai sus. suntem pe internet totusi. nu mi pasa cum par sau cum ma exprim. scriu acolo ca sa fie pe intelesul tuturor.
Nici alex nu ma cheamawinking

| carminaburana43 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns.Ai suferit enorm in viata.Dar chiar aceasta viata dura te-a calit si esti cu mult mai puternic sa infrunti necazurile decit cei care au dus o viata lipsita de griji.acolo unde altii vor ceda si vor cadea pentru ca nu sunt obisnuiti cu greutatile tu acolo vei razbi.Mult succes in continuare, si poate cu timpul tu vei avea cu mult mai multa iubire in viata decit acei care sunt cococlositi de mic copil.E bine si frumos si necesar sa ai o familie frumoasa, dar nu uita ca nimic nu e ceea ce pare si din pacate exista foarte multe familii dezbinate.Ar fi o istorie intreaga ce am sa-ti povestesc de cite siu prin cite am trecut si eu si am vazut in viata.

| Fiction a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea sa incepi sa scrii corect. Apoi mai discutam, ok? ^^ Multi oameni, pe patul de moarte, se caiesc pentru faptele lor si multi atei cred in Dumnezeu cam in ultimele clipe de viata.But it's cand of worthless.You know what I wanna say?

| Fiction a răspuns:

De ce? Pentru ca incearca sa te ajute? Nu tu ai cerut ajutorul? Cand esti nervos, poti sa incerci sa alergi foarte repede pe o distanta lunga...

| plasticsmile a răspuns:

Vorbeste cu cineva apropiat tie despre lucrurile astea astfel vei reusi sa te exteriorizezi mai repede si nu vei mai avea aceste reactii/ganduri

| AutumnDay a răspuns:

Din cate spui tu, Alexandru, este vorba despre o furie reprimata. Asemeni unei bombe cu ceas, te enervezi in mod constant, in fiecare zi, timpul trece, trece, iar la un moment dat toata furia explodeaza, asemeni bombei.
Reprimarea furiei este o metoda nesanatoasa de a gestiona emotiile negative ce corespund unor situatii.
Un exemplu relevant este cazul unei femei, abuzate fizic si verbal ani de-a randul, care, intr-o zi, si-a injunghit mortal barbatul pentru ca... sforaia! Furia reprimata de-a lungul timpului a izbucnit in cele din urma cu consecinte nefaste pentru cei doi parteneri de viata.
Furia apare ca raspuns la ceva despre care credem ca este o nedreptate la adresa noastra.
Faptul ca ai recunoscut ca te enervezi sica vrei sa faci ceva in privinta asta e foarte important. De fiecare data cand simti ca te enervezi, ia o pauza, iesi afara, plimba-te, asculta in jurul tau, inspira si expira. Concentreaza-te pe respiratie timp de cateva minute si ai sa vezi ca vei scapa usor de toata tensiunea acumulata. Gandeste-te la motivele pentru care te-ai infuriat, inchide ochii si imagineaza-ti furia ca fiind un duh rau in interiorul tau. Respira incet, lent, si de fiecare data cand expiri, imagineaza-ti ca putin cate putin, duhul acela iese din interiorul tau si lasa in urma calm.
Pe net gasesti o gramada de videoclipuri, de melodii pe care le poti asculta zilnic pentru a-ti reda calmitatea, relaxarea, linistea sufleteasca. Un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=TdlWOf9ATD8
Si un altul: http://www.youtube.com/watch?v=44YGF9fmEEo
Fa-ti timp cateva minute pe zi sau seara, intinde-te in pat cu ochii inchisi si asculta.
Tine-ne la curent cu modul in care vei reusi de acum incolo sa-ti gestionezi furia, da?
O seara frumoasa!

| anonim_4396 explică (pentru AutumnDay):

Salut.
Multumesc de raspuns.
Imi cer scuze ca nu am explicat de la inceput in amanunte sentimentele mele; nu m am gandit ca aceasta discutie se va dezvolta atat de mult.
Ai avut dreptate in legatura cu faptul ca tin in mine, dar mai e un lucru pe care nu l am mentionat : de a lungul timpului m am "antrenat" in a mi dezvolta o masca. Aproape totul din jurul meu ma enerveaza, dar este imposibil sa ti dai seama caci la exterior sunt o persoana calma, plictisita chiar.
Din cauza aceasta acum imi este foarte foarte greu sa ma exprim. Iubire, fericire, revolta. imi este foarte greu sa mi exprim aceste sentimente pentru ca nu stiu cum. cred.
Am incercat prin citit, socializare, adrenalina iar tot ce am reusit au fost mici clipe de exteriorizare., dar in restul de 90% din tim nu sunt decat un mort viu.
Ce sfat imi mai poti da?

| AutumnDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, Alexandru(desi nu te cheama Alexandru big grin ), stii ce cred eu? Ca de fapt, tu chiar esti deja o persoana destul de calma, iar masca pe care o porti pe interior, e de fapt cea a furiei. Renunta la ea si ramai si in interior, calm, la fel cum te afisezi in exterior.
Daca simti ca esti pe punctual de a exploda, trage de cateva ori aer in stomac pana cand acesta se umfla, dupa care expira, asta iti va oferi cateva momente de ragaz pentru a te gandi inainte de a spune sau face ceva ce ai putea regreta.
Am sa-ti las ceva extras dintr-un articol:
Mariana, designer

„Am invatat sa-mi identific furia"

„Am inceput sa imi ies din pepeni in adolescenta. Ma enervam din orice: daca imi interziceau ai mei sa ies in oras, daca o replica mi se parea nedreapta… Ma enervam pe toata lumea si pe mine insami, daca autobuzul era prea aglomerat, daca picam un examen pentru ca nu am invatat (sigur ca era vina mea dar mai mare era vina profesorului care mi-a dat subiectele la care nu am studiat). Mai tarziu am inceput sa tip la copii si la sotul meu, care nu ma ascultau… Intr-o zi, m-am simtit in stare de toate violentele. Ca sa ma calmez, m-am apucat de fumat. De fiecare data cand ma simteam agresata, imi aprindeam o tigara si furia disparea. Dar cand m-am lasat, totul a reinceput. Asadar am decis sa merg la psiholog. Am inceput sa-mi amintesc alaturi de el de copilaria mea. I s-a parut relevant ca am avut parinti foarte autoritari care nu-mi explicau niciodata deciziile lor cu privire la mine. El m-a ajutat sa accept si sa infrunt violenta din mine. Am invatat sa-mi identific furia. Astazi nu-mi mai este frica de ea, am invatat sa o stapanesc."

Ce e de facut?

Intelege-ti furia
Nu ne putem stapani furia decat daca ajungem sa o decodam. Incearca sa-ti dai seama ce anume te irita. Ajutorul unui terapeut poate fi util pentru a-ti identifica pulsiunile negative si a le stapani.

Distanteaza-te
Noaptea este un sfetnic bun. Reactioneaza mai bine a doua zi decat sa iei o decizie pe loc. si intrerupe o intrevedere, explicand ca esti prea enervat pentru a continua, mai bine decat sa mergi pana la violenta verbala sau fizica.

Exprima-te
Fiind o explozie imediata, furia trebuie sa se exprime prin cuvinte pentru a se linisti. Nu ezita sa spui de ce esti furios, spune ce nu ti-a placut sau te-a ranit. Cand suntem furiosi credem ca celalalt ne-a facut rau intentionat. Gresit! Ar fi mai bine sa-i asculti punctul de vedere si sa-l iei in considerare. Terapeutii ne sfatuiesc de asemenea sa folosim limbajul interior, sa ne adresam cuvinte de calmare, sa scriem ce simtim sau sa facem sport pentru a canaliza constructiv energia nascuta din furie.
Daca mai ai intrebari sau ceva de adaugat, te asteptam cu raspunsul.
Sa ai o zi frumoasa!

| suităr a răspuns:

Du-te pe un deal sau un loc in natura si mediteaza.Sau țipa cat poti de tare.
Eu nu sunt de felul meu nervoasa, dar am momente cand ma dun undeva si tip pana ma eliberez.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Analizeaza ce anume te frustreaza si odata descoperit motivul, poti gasi si rezolvarea.Nu e nici o rusine sa apelezi la un psihiatru.

| grab a răspuns:

Moshule,
descarca-te intr-un sport, mai du-te la bagaboante din cand in cand.
E temperamentul tau, traieste cu el in armonie si cu asta basta, fara sa le faci rau altora consider ca e ok.

| ww2Totenkopf a răspuns:

Si eu sunt introvertit, dar nu fac ceea ce faci tu.Cumpara un sac de box si se rezolva totul happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Introvertit, eh?
Incearca sa te mai exteriorizezi putin, ca asa mereu se vor strange multe (apasari) in tine, se aduna ca o bomba si mai lipseste doar fitilu ala sa fie aprins ca tu sa ''explodezi".
Incearca sa rezolvi cumva ''motivele'' alea sau sa nu mai iei totul asa personal / sa pui accent pe orice daca vezi ca asta te enerveaza. acu daca n-ai zis problema dam cu presupusu.
Daca distrugi prin jur, nu e de ajutor (ia-ti un sac de box / loveste o perna de la pat pe post de sac de box mai bine). Poti incerca sa iti descarci furia in scris, fie blog, sau unor persoane care te inteleg sau pix+hartie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Post si rugaciune, mergi si da acatiste la 3 manastiri pe 6 luni 1 an. cere linistea mintii si a sufletului. fa ceva sedinte la psiholog, nu doar pentru a afla cauza furiei inexplicabile dar si pentru a o trata. ai rabdare cu tine si tine minte ca totul are o cauza dar si un rezultat (sa nu planga nici mama ta dar nici a altei persoane). rugaciune zilnica cel [putin 100 tatal nostru si post paine si apa lunea miercurea si joi, sau postul simplu fara carnei, dulce etc. dumnezzeu sa te aibe in paza, Alexandruu21.

| ReusxD a răspuns:

Numai distruge tot din jurul ttau ca mai tarziu iti va parea rau.

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Incearca sa mergi la o sala de forta si dai in sacu de box cat vrei

| Dogyyy a răspuns:

Eu zic sa nu mai distrugi tot ce e in jurul tau pentru ca mai tarziu o sa-ti para rau.Ei bine, cand vrei sa omori pe cineva de furie ai putea sa tipi cat de tare poti tu si ai sa vezi ca o sa te eliberezi, daca nu merge ai putea sa bati un plus sau o jucarie. Daca ai vreun animal in casa sa nu cumva sa te puna dracu sa-l ranesti sau sa tipi la el.

| PisiciHQCRLP a răspuns:

Well ştiu ca e tarziu dar esti mai bine? :

| sbyy125 a răspuns:

Eu zic sa te duci la o sala de box pentru ati varsa furia pe sac.