| Costelus710 a întrebat:

Salut, sunt rârâit, cum as putea rezolva aceasta problema?
Niște sfaturi?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Nu cred ca e o problema, parerea mea e sa cauti sa gasesti avantaje ale acestui lucru decat o solutie pentru al inlatura.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un logoped ar putea sa te ajute, facand lectii de dictie si pronunctie cu tine.

| Mogiojojo a răspuns:

Stiu de ce esti rarait. Tu atunci cand pronunti litera R duci limba foarte in spate ca sa atinga cerul gurii. Noi in limba romana cand pronuntam R-ul ducem limba in fata ca sa atingem cerul gurii. Poti sa vorbesti cu un prieten de-al tau si sa-l intrebi unde duce limba cand spune R. Acum incearca sa faci acelasi lucru ca si el. Dupa aceea fa-ti o lista mai lunguta cu cuvinte care contin R si spune-le in fiecare zi incercand sa duci limba in fata.

| Mogiojojo a răspuns:

Costelus710 Este clar ca tu nu cautai o solutie pentru problema ta. Tu cautai pe cineva care sa te aprobe. Sa stii ca pronuntia literei R in acest fel devine foarte deranjanta pentru cei care te asculta de la un moment dat. Daca o sa vrei vreodata sa tii un discurs sau un subiect serios o sa-ti pierzi automat din credibilitate. Iti spun sigur. Doar gandeste-te la strainii care invata limba romana, nu poti sa nu te simti distras de accentul lor mai mult decat de ceea ce zic. Ai vazut vreodata un francez care pronunta R-ul ca italienii, ca rusii sau ca noi? Normal ca nu. Copiii se duc la logoped de mici. E ca un handicap. Adica tu nu ai invatat cand erai mic cum sa pronunti R-ul, deci nu ai putut sa tii pasul cu cei din jurul tau desi ai vazut ca ei pronunta diferit. Tu nu ai putut sa te adaptezi lor. Nu intotdeauna oamenii diferiti sunt mai placuti. Dar crezi ce-ti place.

| Costelus710 explică (pentru Mogiojojo):

Ești cam frustrat prietene... n-am vrut sa-ți acord tie funda, asta e!

| MadalinG99 a răspuns:

Du-te la logoped, cred ca asa este cel mai ok.

| Anna0111 a răspuns:

De ce nu mai vrei sa fii rârâit? laughing mie mi se par drăguțe persoanele care vorbesc in modul asta

| Rafael2322 a răspuns:

Sa faci exercitii de dictie cum ar fi sa pronunti cuvantul acela cu miscariile limbi corect sau poti sa iei niste bilute de marimea unghiei si sa le bagi in gura si sa incerci sa vorbesti