| giulianito a întrebat:

sunt un baiat de 15 ani! din cite stiu la aceata virsta sau putin mai mica - la pipt adica la tite apar niste umflaturi adica sint putin in afara dar aceassta trece cu timpul eu o am de 2 ani jumatate! nu stiu ce sa fac ma dezgusta cum creteti va trece!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Esti un baiat si ai 15 ani, nu ''esti un baiat de 15 ani''. Asta daca nu cumva ai fost fata pana acum 15 ani...

O sa treaca odata cu inaintarea in etate, daca nu, mergi la medicul endocrinolog.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Esti gras?

| mika a răspuns:

Ma amuzat putin nedumerirea talaughing scuzelaughing

se numeste pubertate, stai linistit nu are de ce sa te dezguste

| IMC90 a răspuns (pentru mika):

Nu se numeste pubertate. Inebunesc cand vad cum acest termen este folosit peste tot si in toate problemele fara a se cunoaste exact sensul lui...

Are legatura cu pubertatea insa nu se numeste pubertate!

Si, in cazul lui, nu are legatura cu pubertatea fiindca el ARE DEJA 15 ANI!
Pubertatea este perioada de tranzit de la copilarie la adolescenta (prin definitie) si atat. Pubertatea dureaza 4 ani la fete si incepe la varsta de 11 ani iar la baieti dureaza mai putin (cca 3 ani) si incepe un an mai tarziu (adica la 12).

Ne-am lamurit?

| mika a răspuns (pentru IMC90):

Unii se dezvolta mai greu,mai in timp, nu e totul asa cum ai "scris" si in viata...
Si cum adica are legatura cu pubertatea, insa nu se numeste asa"
se pare ca n-am lamurit nimic,,,

| IMC90 a răspuns (pentru mika):

In zilele noastre sunt tot mai multe cazuri de pubertate precoce, si ajungem la maturitate cu mult inainte decat ajungeau parintii nostri. Cazurile in care pubertatea persista si dupa 15 ani la baieti sunt o raritate, de regula majoritatea baietilor de 14 ani jumate sunt deja adolescenti la fel ca majoritaeta fetelor de 14 ani. Majoritatea confunda primele semne ale adolescentei cu pubertatea, ceea ce este o greseala.

Daca ai sa cauti pubertate in dex te vei lamuri la ce m-am referit cand am zis ca respectivele modificari ''au legatura cu pubertatea insa nu se numesc pubertate''. Modificarile hormonale continua toata viata, nu sunt strans legate de pubertate (si menopauza are loc tot in umra modificarilor hormonale, asta nu inseamna ca ai intrat in perioada de pubertate cand esti la menopauza...) Deci foarte bine si frumos poate sa nu aiba nici cea mai mica legatura cu pubertatea afectiunea sa... A, ca poate avea legatura este cu totul altceva dar in acest caz poti fi sigura ca afectinea nu se va numi ''pubertate''

| Caracteromule a răspuns:

Nu-ti fa griji, e normal