| nikolae28 a întrebat:

Frate, cine ma poate ajuta sa scap de hormoni! Mai pe scurt, sunt baiat, si am umflaturi la tite, le am de 1.5-2 ani, cum sa scap de ele!~! Poate va provoaca risul dar pentru mine este foarte jenant! ajutati-ma! rog mult bratanI!

9 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Mergi la medicul de familie, apoi la endocrine.

| nikolae28 explică (pentru Nastia):

Da bre da ma cam jenez!

| nikolae28 explică (pentru Nastia):

Si cam ce poate smi zica medicul?! este ceva grav?!

| Nastia a răspuns (pentru nikolae28):

Depinde de cat de umflata e zona aia. poate sa-ti dea sa faci o ecografie mamara sau cam as ase numeste.cunosc pe cineva care a fost la doctor de asta.

| Nastia a răspuns (pentru nikolae28):

Jena ca jena, dar ti-e mai bine sa stai fara sa stii ce ai?

| nikolae28 explică (pentru Nastia):

Cunostinta ta, adica persoana care o cunosti si tot a avut aceasta problema, ce virsata avea? si dupa kit timp iau trecut de la sine?! adica vreau sa stiu mai multe informatii, apropo cei asta,, ecografie mamara" si in ce consta ea!
oricum multumesc mult pentru toate sfaturile!

| Nastia a răspuns (pentru nikolae28):

Are 25. a fost la doctora de endocrine care i-a zis ca e in regula cum arata desi lui nu-i place.e bisericoasa si a inceput sa-i spuna discursul cu "Dumnezeu ne-a creat diferiti, fiecare e deosebit, etc" si l-a trimis acasa.nu i-a trecut.

| nikolae28 explică (pentru Nastia):

Blin! eu am 18 ani!, am 1. 85cm, 60kg cam slabut pentru inaltimea mea! dar vreau sa precizez ca eu mam maturizat foarte tirziu! adica la 15-16 ani abia incepeam sa ma maturizez! si glandele asta mamare au aparut pe atunci! am citit pe net ca este normal in timpul pubertatii! adica trebuie sa dispara de la sine dupa 18 luni! la mine sunt de 19-20 de luni adica aproximativ de un an! si incerc sa cred ca vor disparea de la sine!

| R0MW4LD a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/ginecomastie_3598
Problema se numeste ginecomastie si este ceva normal pentru varsta ta. Dupa cum explica si materialul din link-ul de mai sus ea dispare de la sine. Daca problema persista mai mult de cateva luni iti recomand sa consulti un medic.