| Ionică a întrebat:

Sunteti fumatori? De ce fumati? Ati incercat sa va lasati de fumat? Sunteti de acord cu fumatul? Ce parere aveti despre tutun si despre oamenii care fumeaza? Stiti ca tutunul dauneaza grav sanatatii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu dauneaza grav sanatatii, va mint astia. e propaganda. de fapt tigarile sunt pline de vitamine, minerale si antioxidanti, cresc potenta, ajuta pe perioada sarcinii si unii chiar afirma ca vindeca cancerul (dar nu pot confirma asta). eu stiu, pentru ca fumez. as mai face-o daca ar dauna? nu cred.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu fumez, nu am fumat si nici nu sunt de acord cu "sportul "asta. Dupa mine e o mare prostie sa dai bani ca sa te imbolnavesti.

| anad a răspuns:

Am fost fumatoare si spre norocul meu am reusit sa ma las de fumat.Am recomandat si recomand tuturor care nu au inceput sa nu o faca, iar celorlalti sa incerce sa se lase spre binele lor. Dauneaza clar sanatatii si sunt si costisitoare.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@Deagle dirigentele tau zice prea bine! Esti tu prea tanar si necopt, de aia nu intelegi. Sunt fumator de aprox. 18 ani, si imi dau seama ca sunt dependent de un drog. Am incercat anul trecut sa renunt, pana atunci nu mi-am dat seama de adictie si ma gandeam ca inca ma simt sanatos si imi place. Am pierdut o lupta, cand o sa pot sta mai mult afara incerc din nou. E greu. Dependenta de tutun se instaleaza usor, dar nu la fiecare la fel, iar oamenii dependenti sunt ca intr-o capcana de care uneori nici nu-si dau seama - unii decat daca incearca sa renunte. Daca vrei sa afli prin ce trece un fumator citeste cartea lui Allen Carr - o gasesti pe scribd.com

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@onutzu - convinge-l sa citeasca totusi cartea aia. O gasesti aici: http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarit-nefumtor
Se poate salva, printa, si daca o cauti probabil o gasesti usor de cumparat in caz ca vrei sa-i faci un cadou :) Daca ceva din raspunsul meu iti trezeste indoieli imi va face placere sa te lamuresc.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu sunt fumatoare dar din can din cand un trabuc sau "altceva"winking mai probez, tigarile nu-mi plac. in casa nu fumeaza nimeni.

| Razvan a răspuns:

Nu fumez si nici ca am sa ma apuc vreodata de asa ceva. Tata fumeaza de mult timp dar niciodata in camera pentru ca detest mirosul de tigara in haine.Nu a incercat niciodata sa se lase de acest viciu desi si eu si mama am incercat sa ii spunem ca nu e bine ce facehappy

| shalimar a răspuns:

Salut.Sunt fumatoare si nu sunt mandra de treaba asta.De ce fumez? Din obisnuinta, din lipsa vointei, pentru ca e un viciu.Am incercat, m-am si lasat de fumat timp de 2 ani, apoi intr-un moment slab, m-am reapucat.Nu sunt de acord cu fumatul. Ce parere am despre tutun? Pai, m-a subjugat.Nu pot sa ma trezesc bine dimineata daca nu imi iau portia de nicotina.Stiu ca dauneaza grav sanatatii, dar in ziua de azi ce nu dauneaza?
Copii, nu fumati!

| 334499 a răspuns:

I don't smoke

| waXonwaXoff a răspuns:

Ne zicea dirigentele la clasa " daca va apucati de fumat sunteti niste idioti, sa nu faceti ca mine"Nu-s de acord!

| acblabla a răspuns:

@Abh: Si atunci cum iti explici problemele de sanatate aparute in urma fumatului pe durata lunga, 10-20-30 de ani? Am vazut atatia oameni, si traiesc si cu unul in casalaughing, tatal meu[din fericire s-a lasat, in sfarsitbig grin], care dupa o perioada mai lunga de timp, incep sa tuseasca tot mai des, unii chiar se mai si ineaca, apoi apar problemele cu dintii, si respiratia urat mirositoare, respiri mai greu, obosesti mai repede, + altele care depind in functie de individ. Aaah. si sa nu uit cea mai mare problema: bani aruncati pe fereastra. mai ales acum ca au si crescut preturilestraight face serios. cu banii aia poti face multe altele.
Si inca un motiv pentru care nu sunt de acord este ca dauneaza atat fumatorului, cat si celor din jurul sau. Ultima parte, stiu din propria experientasad.

| Limba a răspuns:

Eu am fumat jumatate de pachet cu un prieten intr-o seara, dar nu am simtit nevoia sa o mai fac.Acum nu sunt disperat sa fumez din nou chiar nu simt nevoia, mentionez ca pana sa trag juma de pachet nu mai fumasem nicio o tigara intreaga, deci practic nu a creat nici un fel de dependenta, nu s de acord cu chestia asta daca vrei te lasi, cred ca mai greu e sa nu te apuci, acum ma contrazic singur happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt curios daca fumatul aduce beneficii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
De placere http://zbenguici.com/wordpress/?p=59!
Ii tolerez cu mare drag pe fumatorii de langa mine...sunt povestitori magnifici!
Tutunul e o planta incredibila, voi scrie un eseu.
Da, stiam, imi amintesti si tu?
Cu placere!
Dmonik

| puffy73 a răspuns:

Hmm...nu, nu fumez [ dar am incercatbatting eyelashes ], in pare parte nu sunt de acord cu fumatul, pai thinking cum ai spus si tu, tutunul dauneaza grav sanatatii, iar oamenii care fumeaza... sunt dependenti practic. si o parte din oamenii care fumeaza s'au apucat de fumat atunci cand au trecut printr'o perioada grea in viata lor. Eu de exemplu, am fumat atunci cand mi se intamplase ceva rau :-

| puffy73 a răspuns:

Mare parte *. scuze laughing